Medzinárodné preteky horských záchranných služieb 2023

1. apr 6:00

Hory aj túto zimu odhaľujú svoju krásu, slobodu i silu. Lákajú návštevníkov z celého sveta. Súčasťou hôr na celom svete sú aj horskí záchranári, ktorí obetujú životy pre záchranu ostatných.

17. augusta roku 2001 zahynul pri výstupe západným pilierom na Veľký Ganek vo Vysokých Tatrách Vlado Tatarka - jedna z najznámejších postáv slovenského horolezectva a skialpinizmu, skúsený horský vodca, dlhoročný obetavý záchranár, ktorý nám bol všetkým športovým, ale aj ľudským vzorom. Po jeho nečakanom odchode zostali v stenách jeho skoby, v strmých žľaboch oblúky jeho lyží, ktoré nezmaže ani slnko, ani dážď.

Na jeho počeť a pamiatku vznikol v zime 2002 memoriál, ktorého hlavným organizátorom bol Peter Šperka - profesionálny člen horskej záchrannej služby, horský vodca, skúsený himalájista. Takto sa naplnila Tatarkova predstava o náročných pretekoch pre horských záchranárov, s rôznymi disciplínami, ktoré sú náplňou ich práce. Žiaľ, už iba ako memoriál, ktorý niesol jeho meno. Peter Šperka bol spätý s memoriálom Vlada Tatarku a bol jeho motorom celých 12 ročníkov až do roku 2013. To bol posledný. Peter Šperka zahynul v noci z 22. na 23. júna 2013 na úpätí deviatej najvyššej hory sveta Nanga Parbat. Jeho srdce patrilo Vysokým Tatrám, považoval ich za najkrajšie hory sveta.

My považujeme za najkrajšie, uctiť si ich pamiatku a pripomenúť si ich jedinečnosť každý rok na medzinárodných pretekoch horských záchranných služieb, ktoré nesú meno oboch - Memoríál Vlada Tatarku a Petra Šperku.

V ten deň sa vynára v mysliach petekárov, kolegov množstvo spomienok na týchto dvoch chlapov a pre mnohých je to malé pozastavenie a precitnutie.

Preteky priťahujú širokú odbornú aj laickú verejnosť. Zdatnosť a šikovnosť si zmerajú horskí záchranári zo SR (Horská záchranná služba, Tatranská horská služba, Horská služba na Slovensku), Poľska (GOPR, TOPR), ČR (Horská služba ČR), Talianska (Guardia di Finanza). Pozvaní sú aj záchranári z Rakúska, Švajčiarska, Nemecka a ďalších krajín. Súčasťou podujatia sú celé organizačné tímy, športovci, významné médiá, turisti a milovníci hôr.

Termín pretekov:  1. apríl 2023 

PROPOZÍCIE

Sponzorský dar v akejkoľvek forme pomôže zabezpečiť očakávaný štandard tohto mimoriadne atraktívneho podujatia. Organizačne ho zabezpečuje Himalaya Club Vysoké Tatry a OZ Jedinečná Zem s podporou Horskej záchrannej služby.

Ak máte záujem o ďalšie informácie, neváhajte nás kontaktovať telefonicky na čísle 0903 644 268, 0905 718 865 alebo aj osobne. Vaše otázky a predstavy o možnej spolupráci a sponzoringu nám môžete tlmočiť aj prostredníctvom mailu: memorialvt@gmail.com. V prípade záujmu sa nám, prosím, ozvite čo najskôr, aby sme mohli Vaše logo zaradiť do tlače.

Povolanie horského záchranára je poslaním, ktorého stopy ostávajú večné v snehu i na skalách.

Martin Jakubík (predseda Himalaya Club Vysoké Tatry)

Memorial Tatarku 2023

Miesto podujatia: