Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku

30. mar 2019

Krásne gesto ako si uctiť pamiatku a pripomenúť si každý rok na medzinárodných pretekoch horských záchranných služieb dve osobnosti.

17. augusta roku 2001 zahynul pri výstupe západným pilierom na Veľký Ganek vo Vysokých Tatrách Vlado Tatarka - jedna z najznámejších postáv slovenského horolezectva a skialpinizmu, skúsený horský vodca, dlhoročný obetavý záchranár, ktorý nám bol všetkým športovým, ale aj ľudským vzorom. Po jeho nečakanom odchode zostali v stenách jeho skoby, v strmých žľaboch oblúky jeho lyží, ktoré nezmaže ani slnko, ani dážď.

Na jeho počeť a pamiatku vznikol v zime 2002 memoriál, ktorého hlavným organizátorom bol Peter Šperka - profesionálny člen horskej záchrannej služby, horský vodca, skúsený himalájista.

Takto sa naplnila Tatarkova predstava o náročných pretekoch pre horských záchranárov, s rôznymi disciplínami, ktoré sú náplňou ich práce. Žiaľ, už iba ako memoriál, ktorý niesol jeho meno.Peter Šperka bol spätý s memoriálom Vlada Tatarku a bol jeho motorom celých 12 ročníkov až do roku 2013. To bol posledný. Peter Šperka zahynul v noci z 22. na 23. júna 2013 na úpätí deviatej najvyššej hory sveta Nanga Parbat. Jeho srdce patrilo Vysokým Tatrám, považoval ich za najkrajšie hory sveta.

plagMVTPS3

Miesto podujatia: