No múzeí a galérií v SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove

14. máj 22:00

SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove sa aj toho roku zapája do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré je realizované pod patronátom Rady Európy, s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Návštevníci múzea sa 14. mája 2022 od 12:00 do 22:00 môžu tešiť na pestrý program, v rámci ktorého môžu vidieť nielen stále výstavy múzea, ale aj aktuálnu dočasnú výstavu - Lemkovia, venovanú 75. výročiu Akcie Visla. Súčasťou výstavy sú aj diela  svetoznámeho lemkovského insitného maliara Nikifora Krynického, vlastným menom Epifanija Drovňaka.

Čaro ornamentu môžu dospelí i deti objavovať s Gabrielou Čiasnohovou, znalkyňou slovenského ornamentalistu Štefana Leonarda Kostelničáka, od 14:00 do 18:00 hod..

Skutočné bohatstvo predkov v podobe rusínskych ľudových zvykov a nádherných krojov bude prezentované divákom prostredníctvom vystúpení dvoch folklórnych kolektívov. Od 14:00 do 15:30 hod. to bude FS Vorodaj z Veľkého Lipníka v okrese Stará Ľubovňa a od 16:30 do 18:00 hod. FS Tichopotočan z Tichého Potoka v okrese Sabinov.

Medzitým milovníkom literatúry ponúkneme poéziu súčasných rusínskych autorov v podaní emeritného herca DAD Igora Lattu. Ten si na toto podujatie pripravil verše rusínskych autorov, ale aj verše barda ukrajinskej poézie, nesmrteľného Tarasa Ševčenka v ukrajinčine. Na detských návštevníkov rusínskej národnosti, ale i deti ukrajinských utečencov žijúcich v súčasnosti v Prešove sme mysleli aj pri koncipovaní programu Rozprávkové všeličo s Janou Truščinskou od 18:00 do 19:00 hod..

Záver programu od 19:00 do 22:00 bude patriť známej skupine Rolland a Dievčenskému triu z Čirča a prehliadke múzea

Noc múzeí a galérií 2022 v SNM – Múzeu rusínskej kultúry v Prešove je finančne podporená mestom Prešov.

Tešíme sa na vás v sobotu 14. mája 2022 na 18. ročníku Noci múzeí a galérií plnej prekvapení!

No múzeí a galérií v SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove

POZRI TIEŽ:

Múzeum rusínskej kultúry Prešov

Múzeum rusínskej kultúry má celoštátnu pôsobnosť a je dokumentačným, vedeckovýskumným a metodickým pracoviskom zameraným na dejiny a kultúru Rusínov na Slovensku. Múzeum

 

Miesto podujatia: