Party v 21. storočí

24. sep 2018 - 21. okt

Tatranská galéria v Poprade pozýva na výstavu, ktorá obsahuje limitovanú kolekciu obrazov takmer zaniknutých slovenských párt.

Parta – je ozdobná čelenka, symbol dospelého slobodného dievčaťa. Nosili ju najmä nevesty pri vydaji a bola súčasťou sviatočnej a obradovej úpravy vlasov.

Projekt mapuje pestrosť a rozmanitosť takmer zaniknutých tradičných párt a vencov z regiónov Slovenska.

Umelecké duo LSZ PHOTOGRAPHY v súlade s tradíciami a zvykmi predkov nafotilo len mladé, slobodné a bezdetné dievčatá. Odkaz dobovej fotografie sa prelína so súčasným stvárnením umeleckej fotografie vo výraze modeliek, ktoré sa vžili do pocitov vtedajších neviest.

Umelecky nafotené fotografie sú dotvorené ručne maľovanými ornamentmi na tvár a vytlačené na plátno, ktorému finálnu podobu vdýchla maliarka Sarah I. Avni. Akrilovými maľbami umelkyňa dotvorila fotografiám pozadie, ktoré vychádza z ľudových prvkov jednotlivých dedín a regiónov zaznamenaných párt.

Výsledkom sú pútavé obrazy, ktoré reprezentujú hojnosť a rôznorodý ráz slovenského ľudového dedičstva.

Party v TG

 

Pozri tiež:

Tatranská galéria, Poprad

Galéria sídli v bývalej parnej elektrárni postavenej v secesnom štýle. Jedinečné priestory ponúkajú aj jedinečné zážitky – výstavy rozmanitých diel, koncerty, vystúpenia i tvorivé dielne.

Podtatranské múzeum Poprad/Spiš. Sobota

Podtatranské múzeum v Poprade patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Nachádza sa v budove postavenej v roku 1886, v pseudorenesančnom slohu a zodpovie vám mnohé otázky týkajúce sa

AquaCity Poprad

Relaxačno-športový areál AquaCity v Poprade využíva geotermálnu energiu popradského vrtu s teplotou takmer 50 °C.

 

Miesto podujatia: