Pozorovanie nočnej oblohy na hrade Ľubovňa

5. okt 2018 17:00 - 20:00

Ján III. Sobieski


Vojenské ťaženia pod vplyvom astrológie


 Poľský kráľ Ján III. Sobieski je bezpochyby jednou z najznámejších historických osobností kresťanského sveta a výrazný aktér bitky pri Viedni v roku 1683. Málo kto však vie o jeho veľkom záujme o astronómiu. Veľa svojich rozhodnutí formoval na základe konštalácie hviezd. Jeho dvorným astronómom bol Johannes Hevelius. Objavil niekoľko nových súhvezdí, z ktorých jedno, ako poctu pre poľského kráľa Jána III. Sobieskeho, nazval \"Sobieskeho štít\". Zaviedol ho v roku 1687 a je piatym najmenším súhvezdím.


Dňa 5. októbra 2018 sa na Hrade Ľubovňa uskutoční pozorovanie nočnej oblohy. Návštevníci si budú môcť skutočné hviezdy pozrieť v čase od 17:00 - 20:00 hod. Pozorovanie hviezd sa uskutoční pod odborným dohľadom astronómov z Vihorlatskej hvezdárne z Humenného. Vďaka prenosnému digitálnemu planetáriu nám predstavia aj súhvezdie \"Sobieskeho štít\", ktoré nie je od nás viditeľné.

Pozorovanie nočnej oblohy na hrade Ľubovňa

 

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Súťaž: Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok

Súťaž pre všetky deti, ktoré rady cestujú. Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok