Schovaný - neschovaný, idem na hrad!

4. sep - 6. sep

Stropkovské hradné slávnosti každoročne pripomínajú v meste zaniknutý hrad. Sú výnimočným spojením histórie a zábavy. Absolútne dobrodružstvo však môžete zažiť počas celého víkendu.

Piatok (4.9.2020) 

Ponorte sa do ríše zvierat

Človek je od nepamäti spojený so zvieratami. Naši predkovia s nimi žili v láske, spolupatričnosti a harmónii a mnohokrát od nich závisel aj ich život. Spoznať toto nerozlučné puto umožňuje aj rodinný park zvierat v centre Stropkova, kde uvidíte viac ako 30 druhov zvierat od vtákov, plazov, hlodavcov až po primáty. 

Čaká na vás komentovaná prehliadka parku, kŕmenie zvierat, maľovanie na tvár a výtvarné dielničky, v rámci ktorých si urobíte vlastný spomienkový predmet. Aktivitu je potrebné si vopred rezervovať (formulár nižšie). Cena: dospelí - 1,50 €, deti od 3 rokov - 1 €. Maľovanie na tvár a tvorivé dielničky: dobrovoľný príspevok.

Jazda na koni

Kôň je oddávna verným spoločníkom človeka. Pomáha mu pri práci v lese i na poli, často je pre ľudí ekologickým dopravným prostriedkom. Puto medzi týmto zvieracím a ľudským svetom je silné. Prejavuje sa oddanosťou, starostlivosťou a láskou. Ak chcete nazrieť do tohto "vesmíru", určite si vyskúšajte jazdu na koňoch v obci Vladiča, časť Suchá."

Jazda na koni v obci Vladiča trvá približne 30 minút, počas ktorých nazriete do tajomných Karpát. Aktivitu je potrebné si vopred rezervovať (formulár nižšie). Na jeden termíne je možné nahlásiť max. štyroch jazdcov. Cena za jazdu: 5 €.

Sobota (5.9.2020)

Prechádzka k vyhliadkovej veži

Človek potrebuje k životu pohyb. Nie nadarmo sa hovorí "V zdravom tele zdravý duch!". Preto by sme na čerstvom vzduchu mali každý deň stráviť aspoň chvíľku. Nie náročnú prechádzku môžete absolvovať k vyhliadkovej veži nad mestom Stropkov,
z ktorej budete mať tento kút krajiny ako na dlani. Spojíte tak pekné s užitočným. Nová atrakcia je súčasťou cyklotrasy Po stopách Rakúsko-Uhorska. Najlepším východiskovým bodom je lokalita nad Bankovskou ulicou. Celá trasa tam a späť trvá zhruba dve hodiny."

Aktivita je realizovaná individuálne. Vyhliadka je voľne prístupná. 

Stropkovské hradné slávnosti

Chcete zažiť popravu zbojníka, balónovú bitku či módnu prehliadku historických kostýmov? Neváhajte a príďte na Stropkovské hradné slávnosti, na ktorých vás okrem toho čakajú aj šermiari a remeselníci. Pozrieť si budete môcť v živom prenose rozprávku i ohňovú šou. Spolu s mestským historikom sa tiež vyberiete po stopách Stropkovského hradu, ktorý najviac pripomína goticko-renesančný kaštieľ.

Podrobný program nájdete na: hornyzemplin.sk

Nedeľa (6.9.2020)

Prehliadka dreveného chrámu v obci Potoky

"Každý drevený chrám je unikátom. Postavili ich naši predkovia holými rukami, bez ťažkej techniky. Cerkev v obci Potoky má takmer 250 rokov. Chrám je charakteristický vysokou hlavnou vežou a jeho zaujímavosťou je, že má iba štyri okná. Oltár
v interiéri pochádza z 18. storočia, rovnako aj vzácny ikonostas. Pred chrámom sa nachádza drevená zvonica so zvonom z roku 1839. Areál cerkvi je obkolesený nízkym kamenným múrikom."

Prehliadka chrámu trvá približne 30 minút. Aktivitu je potrebné si vopred rezervovať (formulár nižšie). Na jeden termín je možné nahlásiť max. 20 ľudí. Vstupné je dobrovoľné.

Zajačte si v Údolí ozvien z celej sily

Aj vám sa občas stane, že máte chuť vykričať niečo do celého sveta, ale viete, že susedia by to znášali ťažko? V Údolí ozvien vo Vladiči tak môžete spraviť bez odsudzujúcich pohľadov. Aspoň zistíte, ako kedysi fungovala komunikácia medzi našimi predkami bez nutnosti platenia faktúr.

Aktivita je realizovaná individuálne. Trasa začína pri miestnom TIC vo Vyšnej Vladiči. 

Prehliadka dedinského múzea a Malých vodopádov

Dedinské múzeum v Driečnej vás prevedie od kolísky až po hrob. Na jednom mieste sa môžete prejsť po kuchyni, kancelárii i kostole. Pozrieť si môžete historickú hasičskú techniku aj vojnovú výstroj. Neďaleko múzea zas môžete zájsť k Malým vodopádom, ktorých okolie vás utvrdí v tom, že sa naozaj nachádzate v raji.

Múzeum bude pre vás otvorené od 13:00 - 17:00 h. Aktivitu je potrebné si vopred rezervovať (formulár nižšie). Vstupné je dobrovoľné. Prechádzka k vodopádom, ktoré sú verejnosti voľne prístupné, je realizovaná individuálne.

Vedeli ste, že najväčší cintorín na Slovensku z obdobia prvej svetovej vojny sa nachádza v obci Veľkrop? Takmer 9000 obetí je pečaťou nepeknej histórie, na ktorú však nemožno zabudnúť. K vojnovému cintorínu, ktorého dominantou je centrálny pamätník s krížmi, vedie náučný chodník od gréckokatolíckeho chrámu, kde je možné zaparkovať auto. Trasu dlhú približne dva kilometre lemujú tabule, na ktorých nájdete informácie o priebehu vojny v tejto oblasti severovýchodného Slovenska. Čas, za ktorý ju prejdete, predstavuje niečo vyše hodiny.

Aktivita je realizovaná individuálne. Náučný chodník a cintorín sú voľne prístupné. 

Viac info a rezervácie na www.hornyzemplin.sk/stropkovske-hradne-slavnosti/

Grafika2+

Pozri tiež:

Po stopách 1. a 2. svetovej vojny

Vydajte sa po stopách 1. a 2. svetovej vojny. Počas cesty budete mať možnosť navštíviť unikáte miesta Severovýchodu Prešovského kraja. Ten je jedným z mála regiónov súčasnej Slovenskej republiky (SR), kde prebiehali vojenské operácie počas 1. svetovej vojny. Boj o Karpaty sa sústredil aj na územie jeho krajného severovýchodu.

 

Miesto podujatia: