Slovensko a Šariš na starých mapách

1. okt - 31. okt

Štátna vedecká knižnica v Prešove vás pozýva na výstavu, ktorá je dostupná vo Window Gallery, Hlavná 99, v termíne 1. 10. – 31. 10. 2021, v čase od 16:00 do 22:00 hod.

Výstava pod názvom „Slovensko a Šariš na starých mapách“  ponúka výberový pohľad na zachytenie nášho územia – regiónu a krajiny v priebehu niekoľkých storočí, a to od konca 18. storočia do 1. polovice 20. storočia ako súčasti Uhorska, Rakúsko – Uhorska, Československa, prípadne z pohľadu stredoeurópskeho tak, ako ho poznali a zaznamenali bádatelia, kartografi, geografi či rytci.

Ide o kartografický materiál v podobe máp – jednotlivín alebo ide o mapy, ktoré sú súčasťou príručných, vreckových, školských či odborných atlasov (aj historických), učebníc či vybraných odborných a slovníkových publikácií, ktoré sa zachovali v historickom, ale aj bežnom knižničnom fonde ŠVK v Prešove.

Slovensko a Šariš na starých mapách

POZRI TIEŽ:

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

 

 

Miesto podujatia: