V Rákociho paláci objavíte krásu slovenského drahokamu

20. dec 2018 16:00 - 31. dec 2019

Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu obdivovať výnimočnú zbierku slovenských opálov. Medzi najvzácnejšie kúsky novej stálej expozície patrí opál drahý, ktorý je zároveň najstarším známym opálom. Jeho prvé ložiská sa našli na území východného Slovenska.

Slanské vrchy sú doteraz jediným miestom v Európe, kde sa nachádzajú ložiská drahého opálu.  Jeho svetoznáme nálezisko je v severnej časti sopečného masívu medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa. Počiatky banskej činnosti tu siahajú až do doby kamennej.

Opál

„Vyznačuje sa nádhernou hrou dúhových farieb, známou ako opalescencia.  Už starí Gréci považovali drahý opál za rovnocenný diamantu a toto ich ocenenie trvá pre najkrajšie exempláre dodnes,“ hovorí Ing. Elena Dercová, botanička Krajského múzea v Prešove, organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou.

Expozícia Opál – slovenský drahokam je jedinečná na Slovensku i v Európe a vznikla vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Okrem drahého opálu tu návštevníci uvidia aj opál mliečny, sklený, železitý či mäsový. Expozícia sa nachádza v pivničných priestoroch Rákociho paláca.

Foto_2_Dubnický_drahý_opál

 

Pozri tiež: 

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou

Miesto podujatia: