V RÁKOCIHO PALÁCI ožije prvé vysielanie Prešovského rozhlasu

15. nov 2018 - 3. feb 2019

V Krajskom múzeum v Prešove si pripomenú 80. výročie rozhlasového vysielania z Prešova. Novú výstavu sprístupnia v Rákociho paláci vo štvrtok 15. novembra. Vystavené exponáty dokumentujú činnosť Slovenského rozhlasu v rokoch 1938 až 1944.

Foto 1_Anton Prídavok pred mikrofónom v rozhlasovom štúdiu.

Po Viedenskej arbitráži v novembri 1938, kedy sa aj Košice stali súčasťou horthyovského Maďarska, boli do Prešova evakuované dôležité štátne orgány a kultúrne či vzdelávacie inštitúcie. Medzi nimi aj košické rozhlasové štúdio a rozhlasový vysielač.

„Prešovský rozhlas ako pobočka Rádiojournalu Bratislava počas nasledujúcich  šiestich rokov v plnej miere nahrádzal košické vysielanie. Svojou činnosťou tak prispieval ku kultúrnemu rozvoju mesta ale aj celého východného Slovenska,“ prezradil Mgr. Igor Lazorík, odborný pracovník múzea a spoluautor výstavy.

„Významnou zložkou prešovského rozhlasu bola aj rozhlasová dramatická družina, ktorá pod vedením Antona Prídavku realizovala rozhlasové hry, rozhlasové pásma, ľudové scénky a podobne,“ dodáva Lazorík

Foto 4_Rakociho_palac_exterier_2

Výstava obsahuje fotodokumentačné materiály Ing. Jaroslava Kostruba a dobové rádioprijímače zberateľa Ing. Stanislava Kaletu. Potrvá do 3. februára 2019.

 

 

Miesto podujatia: