Veci čo sa dejú

5. okt 2019 18:00

Veci čo sa dejú - unikátny folklórny muzikál v podaní FS Hornád. 

Minulý rok pri príležitosti 55.výročia súboru vytvoril známy rusínsky spevák a zároveň režisér a choreograf súboru Štefan Štec spolu s Hornádom folklórny muzikál z prostredia Rusínov a ich nedávnej histórie. Optácia Rusínov z Československa na Ukrajinu je v dejinách 20. storočia opomenutá téma. Poznačila však osudy desiatok tisícov ľudí, ktorí na ceste za lepším životom našli sklamanie a utrpenie. Folklórny súbor Hornád z Košíc pripomína, že prostredníctvom tradičnej ľudovej kultúry sa dá poukázať aj na vážne témy, s ktorými sa naša spoločnosť ešte musí vyrovnať.

Veci co sa deju_04Gogo RUŽA

Príbeh vznikol na základne skutočných udalostí a rozprávania Alžbety Tremkovej z Oľšavice a prináša jedinečné herecké, tanečné a spevácke výkony tohto neprofesionálneho telesa.

Štefan Štec: "Každá rodina si so sebou nesie svoj vlastný príbeh 20. storočia. V mojom okolí sa mnohé rodiny museli vysporiadať s optáciou, teda s vysídľovaním, ktoré prišlo po 2. svetovej vojne. Optácia na Ukrajinu rozdelila príbuzných a často priniesla len utrpenie."

Martin Bača, šéf Folklórneho súboru Hornád: "Tento muzikál je výnimočný nielen témou, ale aj svojou technickou výpravou, ktorá je na poli folklórnych súborov absolútne unikátna. Bol pre nás veľkým sústom, ale myslím, že výsledok stojí za to. Téma má čo povedať širokej verejnosti, nielen folkloristom."

03_Veci co sa deju_Gogo RUŽA

Predstavenie je súčasťou Teátro tour, ktoré Hornád začína symbolicky v Prešove, ktoré je domovom mnohých Rusínov a ich kultúry na Slovensku. Vidieť ho môžete už 5.októbra na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského. Vstupenky sú k dispozícii v pokladnici DJZ na Hlavnej 48 v Prešove a v sieti Ticketportal.

Foto: Gogo RUŽA a Martin Krestián

Veci co sa deju_Presov 2019

 

POZRI TIEŽ:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou

Fotografická súťaž Choď a foť 2020 aj s 2 novými kategóriami

Fotografická súťaž o najkrajšie zábery Prešovského kraja Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska vyhlásila 8. ročník fotografickej súťaže Choď a foť.

Miesto podujatia:

Aktuálne podujatia: