Výstava - Belle époque – Umenie okolo roku 1900

11. jún - 13. sep

Krajské múzeum v Prešove predstavuje svojim návštevníkom výnimočné umelecké diela z prelomu 19. a 20. storočia. Termín Belle époque (Krásne časy) charakterizuje práve toto obdobie, keď došlo k nevídane prudkému rozvoju umenia, vedy a priemyslu. Výstava je unikátna aj v tom, že viaceré predmety neboli ešte nikdy prezentované.

Výstava pod názvom Belle époque – Umenie okolo roku 1900 prezentuje rozmanité aspekty dobového umenia a umeleckého remesla, kde secesný sloh, aj keď dominantný, nebol jediným spôsobom vyjadrenia sa. Viacero textovo-obrazových infopanelov priblíži návštevníkovi rôzne kultúrno-historické fenomény, ktoré sú s touto epochou nerozlučne späté.

83 vystavených exponátov pochádza zo zbierok Krajského múzea v Prešove, Šarišskej galérie v Prešove, Východoslovenskej galérie v Košiciach a zo súkromných majetkov. K najvzácnejším maľbám patria dve zo súkromnej zbierky - Skupinový portrét v záhrade od prešovského maliara Maxa Kurtha (1899), Leto pri jazere - takisto od Prešovčana Teodora  Zemplényiho (1914) a jedna maľba z majetku Krajského múzea v Prešove – Dvojportrét s margarétou (1892), ktorej autorom je priekopník uhorskej secesie Aladár Kriesch.

Prezentácia Belle époque – Umenie okolo roku 1900 potrvá do 13.9.2020.

Foto 8_Ozdobný tanier_glazovaná kamenina_Kremnica_cca 1900

Pozri tiež:

Výstava Dorábanie chleba

Krajské múzeum v Prešove predstavuje autentické fotografie zberateľa hmotnej a duchovnej ľudovej kultúry šarišského regiónu Jána Lazoríka. Tie svojou ...

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Miesto podujatia: