Výstava: Ivan Kulec a jeho tvorba

18. nov 2020 - 31. jan 2021

Výstava: Ivan Kulec a jeho tvorba

Srdečne Vás pozývame na výstavu a ponúkame vám „liek na povzbudenie“ v podobe výtvarného umenia, krásnej a jedinečnej tvorby Ivana Kuleca. Výstava Ivan Kulec a jeho tvorba bude prebiehať od 18. novembra do 31. januára 2020 vo výstavnej sieni SNM vo Svidníku.

Obrazy, ktoré je lepšie vidieť naživo!

Súčasťou zbierkového fondu Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku je aj bohatý súbor artefaktov umeleckého charakteru. Medzi jeho najcennejšie časti okrem iného patrí aj takmer celoživotná výtvarná pozostalosť najvýznamnejšieho predstaviteľa moderného umenia ukrajinskej diaspóry v bývalom Československu Ivana Kuleca. Okrem Svidníka sa diela autora nachádzajú taktiež v Prahe a v štátnych i súkromných zbierkach na Ukrajine, v USA a Kanade.

Stres, vyhorenie a nadbytočnosť... to sú výzvy dnešnej ťažkej doby. Existuje názor, že umenie napĺňa srdcia ľudí aj v tých najťažších obdobiach, čím podporuje človeka, dodáva mu silu a víziu do budúcna. V histórii ľudstva boli medzi udalosťami aj epidémie. Ako sa podobné nešťastia prekonávali vtedy? Ako možno podobnú katastrofu zvládnuť dnes?
Umelec Ivan Kulec (1880 – 1952), ktorého výtvarné dielo je prezentované vo výstavných priestoroch SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, tvoril v rokoch epidémie španielskej chrípky. Umenie je večné, teraz je to zjavnejšie ako kedykoľvek predtým.


Viac na: https://www.snm.sk/?muzeum-ukrajinskej-kultury-aktualne-vystavy&clanok=ivan-kulec-a-jeho-tvorba-vystava

POZRI TIEŽ:

Svidník

Navštívte mesto duší padlých vojakov, kde budete môcť vidieť miesta, kde prebiehali boje počas II. svetovej vojny. Na mieste bojov sa nachádza v súčasnosti niekoľko pamätníkov a časť pôvodného zachovaného vojenského arzenálu.

 

Miesto podujatia: