Zlatá čipka

16. aug 2018 10:00 - 16:00

V Krajskom múzeu si môžu deti vyrobiť vlastnú soľnobanskú čipku

Remeslo má zlaté dno. Už tento štvrtok sa o tom môžu presvedčiť aj najmenší návštevníci Krajského múzea v Prešove. Zoznámia sa tu s tradičným čipkárstvom a ak budú šikovní, môžu si odniesť aj malý darček.

Podujatie Zlatá čipka je súčasťou cyklu Netradičné prázdniny v múzeu. Deti sa tu oboznámia s históriou rozvoja čipky v Soľnej Bani a s tým, prečo, ako a kto sa jej výrobe venoval.

Foto 2

„Výroba čipiek paličkovanou technikou má v Soľnej Bani pri Prešove dlhoročnú tradíciu. Je to jedno z mála remesiel, ktoré sú živé dodnes“ hovorí etnografka Krajského múzea v Prešove Mgr. Michaela Dvoekonko.

Odborná lektorka deťom ukáže rôzne druhy čipiek a charakteristické vzory, farby a techniky. Zároveň si budú môcť vyskúšať základné techniky paličkovania.

„Podujatie je vhodné aj pre začiatočníkov. Ak sa im podarí, môžu si vypaličkovať a vziať domov náramok alebo záložku do knihy“ dodáva Dvoekonko.

Na v poradí už piaty tohtoročný denný tábor sa treba nahlásiť vopred. Jeden vstup bude v dopoludňajších hodinách o desiatej a druhý o trinástej popoludní.

Miesto podujatia: