kastiel-hanusovce-miniatura-3

Kaštieľ Hanušovce nad Topľou

Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou

Jeden z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja je so svojimi štyrmi vežami aj dnes dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi.

Kaštieľ bol postavený v prvej polovici 18. storočia a kedysi patril významnému uhorskému rodu Dessewffy. Ku kaštieľu patrí rozsiahly park, pôvodne okrasná záhrada s pravidelným členením.

 Kaštieľ Hanušovce. Foto: Jano Štovka
Kaštieľ Hanušovce. Foto: J...

V múzeu môžete vidieť cenné zbierky z prírody a histórie regiónu. Expozície  zoznamujú návštevníkov s históriou od geologického obdobia druhohôr, a to vrátane ukážok unikátnych skamenelín morských živočíchov. Súčasné geologické obdobie štvrtohory prezentuje flóru a faunu lesov a pririečnych nív. Samostatné časti sú venované náboženským dejinám, remeselnej činnosti a napokon vojenským dejinám zavŕšeným dvomi svetovými vojnami v 20. storočí.

Expozícia dobovo zariadených interiérov ponúka prehliadku troch miestností zariadených ako šľachtický salón z konca 19. storočia, meštiansku obývaciu izbu zo začiatku 20. storočia a spálňu z polovice 20. storočia.

 Kaštieľ Hanušovce. Foto: Jano Štovka
Kaštieľ Hanušovce. Foto: J...

Pre organizované skupiny je možné si k prehliadke objednať poldeň v múzeu – prácu v dielni starých remesiel (tkanie, výroba keramiky v ruke a na hrnčiarskom kruhu).

 

Viac informácií: http://tripolitana.sk/

 

POZRI TIEŽ:

Vranov nad Topľou

Navštívte mesto, ktorého názov je odvodený od vrany. Príďte si vychutnať Vranov nad Topľou a okolie, kde si určite na svoje prídu deti aj dospelí.

Kapušiansky hrad

Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia u Hricka0.28 km
Penzión Eden0.88 km
Motorest Čepcov8.98 km
Hotel Alfa ***10.05 km
Penzión Farmer12.16 km
Penzión Eden0.88 km
Hotel Alfa ***10.05 km
Penzión Farmer12.16 km
Penzión Tatra12.41 km
Hotel Šport12.44 km