Insita 2016 vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

10. júl 2016 8:00 - 15. júl 15:30

V dňoch 10. - 15. júla pripravilo Vihorlatské múzeum v Humennom vo svojich priestoroch prehliadku tvorby európskeho insitného umenia, spojenú s výstavou jedného z účastníkov medzinárodného výtvarného plenéra. Letné podujatie pod názvom INSITA 2016 je v poradí dvanástym pokračovaním medzinárodnej prehliadky tvorby insitných umelcov.

Stretnutie maliarov, sochárov a rezbárov zo Slovenska a ďalších európskych krajín sa každoročne koná v areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom (skanzene). 

V aktuálnom ročníku bude v skanzene Vihorlatského múzea v Humennom tvoriť pätnásť umelcov zo Slovenska, Česka, Poľska, Srbska  a Ukrajiny. Časť vytvorených diel sa aj počas tohto roka stane súčasťou zbierkového fondu múzea. Doteraz podporilo myšlienku vzájomného rozvíjania výtvarných zručností a kultúrnej výmeny skúseností s dôrazom na insitný a ľudový prejav vyše stopäťdesiat umelcov z takmer desiatich európskych krajín.

Súčasťou šesťdňového podujatia bude vernisáž výstavy slovenského výtvarníka Michala Škrovinu pod názvom Príbehy z môjho života. Výstava so začiatkom o 17.00 hodine sa uskutoční dňa 14. júla 2016 vo výstavných priestoroch Galerijnej siene Oresta Dubaya Vihorlatského múzea v Humennom.  


Projekt uchovávania a rozvíjania insitného umenia a tradičnej ľudovej tvorby s medzinárodným zastúpením v tomto ročníku podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Úrad vlády Slovenskej republiky v programe Kultúra národnostných menšín 2016, mesto Humenné, Národné osvetové centrum Bratislava a Matica slovenská.

Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom

in1_2016-1-725x1024.jpg in2_2016-1-725x1024.jpg

Navštívte Vihorlatské múzeum v Humennom a lokalizujte sa v hre LEGENDARIUM 2. Za návštevu získate nálepku legendárneho Švejka. Súťaží sa o skvelé ceny. Viac: www.legendarium.info

Miesto podujatia: