Archeologické nálezisko Burich

Archeologické nálezisko Burich

Okolie Veľkého Slavkova na južnom svahu Vysokých Tatier pod Slavkovským štítom bolo osídlené nepretržite od eneolitu. Archeologická lokalita na ostrovnom pahorku Burich prezrádza, že kedysi ležala obec severnejšie, bližšie k Tatrám. Miesto vyzerá ako \"hríbik\" a je cieľom vychádzok obyvateľov obce aj návštevníkov. Trasa od rímsko-katolíckeho kostola v strede obce až ku Barichu je dlhá as 3,1km a tak to za 45 minút zváldnu aj rodinky s deťmi: Na horských bicykloch sa dá pokračovať smerom do Starého Smokovca či do Gerlachova s meniacimi sa výhľadmi na majestátne Tatry.

Najstaršia zmienka o Velľkom Slavkove pochádza z roku 1251, kedy sa tu usadili Nemci a Slavkov sa zaradil medzi spišské mestá, ktoré užívali výsady Spoločenstva spišských Sasov z roku 1271. V obci je rodný dom a tiež pomník významného lekára MUDr. Michala Guhr-a (1873–†1933), priekopníka lyžovania, sánkovania a turistiky vo Vysokých Tatrách.

Chotár Veľkého Slavkova siahal hlboko do Vysokých Tatier a jeden z ich najvýznamnejších štítov má názov podľa neho – Slavkovský štít (2452 m). Písomná zmienka o trojdňovom výstupe na tento štít v júni 1664 sa zachovala vďaka Jurajovi Bucholtzovi v opise z roku 1718. Kedysi prevažne nemecká obec – Grosschlagendorf – Veľký Slavkov je dnes modernou obcou a svojou polohou sa stáva ideálnym východiskom pre návštevníkov Vysokých Tatier. Turistom ponúka ubytovanie a stravovanie v útulných penziónoch a rekreačných zariadeniach, ale aj v súkromí. Do Tatier sa hostia dostanú električkou. A iba na skok od Veľkého Slavkova sa nachádzajú aj významné historické pamiatky v Poprade – Spišskej Sobote, Kežmarku či Levoči. 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Apartmány Village2.94 km
Penzión KOLIBA4.11 km
Hotel Villa Siesta***4.14 km
APLEND Koliba Kamzík Starý Smokovec4.19 km
Miramonti Resort4.19 km
Apartmán Eric ****1.56 km
Tília TATRY2.11 km
Vila LESANA2.13 km
Penzión Alex2.14 km
Mlyn Tatry2.15 km