koláž tur.spoj

Turistický autobus Horným Zemplínom

Praktické info: 1-dňový produkt CR

Lokalita: Medzilaborce– Svidník

Spôsob dopravy: turistický autobus

Popis produktu: 

Poľskí a slovenskí návštevníci môžu aj počas leta 2021 lepšie spoznať históriu, umenie, kultúru a architektúru severovýchodného Slovenska. Počas cesty turistickým autobusom Horným Zemplínom navštívia unikátne pamiatky Prešovského kraja, ktorými ich prevedie skúsený sprievodca. Turistický autobus nadväzuje na vlakovú linku Sanok – Łupków – Medzilaborce. Autobusová linka premáva v soboty a nedele v termíne od 1. júla do 19. septembra 2020. Turistický autobus vyráža z Medzilaboriec v uvedené dni o 10:35, príchod do Svidníka je naplánovaný na 16:25. V spojení platí jednotná tarifa v celkovej výške 3,- € za osobu. Prešovský samosprávny kraj tiež zabezpečil prepravu pasažierov zo Svidníka späť do Medzilaboriec tak, aby plnohodnotne nastúpili na vlakové spojenie Medzilaborce – Łupków – Sanok s odchodom z Medzilaboriec o 17:48. Zahraniční ako aj slovenskí návštevníci tiež môžu využiť možnosť prenocovania v lokalite Svidníka, kde je pre nich pripravený dvoj-, resp. trojdňový kompletný produkt cestovného ruchu. Na návštevu pozývajú Duklianske bojisko, vodný svet vo Svidníku či Údolie smrti.

Doplňujúce informácie k spojeniu:

Prešovská samospráva pridala víkendové spoje na trase Stropkov - Medzilaborce s odchodom každú sobotu a nedeľu o 9.30 hod. a 16.50 hod. a späť o 17.45 hod., tiež na trase Svidník – Stropkov s odchodom o 16.30 hod. Odchod Turistického autobusu z Medzilaboriec je naplánovaný o 10.35 hod., príchod do Svidníka je o 16.25 hod. Cestujúci môžu uvedené spoje využiť každý víkend až do 5. septembra.

Itinerár: 

☑️ Medzilaborce odchod autobusu zo žel.stanice o 10.35

10.40 – 11.40 ➡️ Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Nachádza sa priamo v Medzilaborciach a ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov. 

Vyhradený čas na prehliadku: 1 hodina 

andy warhol ext

11.45 – 12.05 ➡️ Miniskanzen rusínskej dediny

Unikátny miniskanzen nadväzuje na existenciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola. Návštevníkom približuje tradičný život Rusínov na východe Slovenska, konkrétne v Zemplínskom regióne.

Vyhradený čas na prehliadku: 20 minút      

medzilaborce miniskanzen             

12.15 – 12.35 ➡️ Monastyr Krásny Brod 

Jeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”.

Vyhradený čas na prehliadku: 20 minút 

monastyr krasny brod a

12.55 – 13.20 ➡️ Dedinské múzeum Driečna

V malebnej obci Driečna na Hornom Zemplíne sa nachádza Dedinské múzeum, ktoré svoje brány otvorilo v roku 2017. 

Vyhradený čas na prehliadku: 25 minút 

IMG_6415

13.40 – 13.50 ➡️ Vojnový cintorín Hunkovce

Na cintoríne z čias 2. svetovej vojny v Hunkovciach našlo miesto svojho posledného odpočinku takmer 3 100 nemeckých vojakov.

Vyhradený čas na prehliadku: 10 minút 

Hunkovce

14.00 – 14.30 ➡️ Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala v obci Ladomirová (UNESCO)

Chrám patrí medzi najreprezentatívnejšie chrámy východného obradu na Slovenskej strane Karpát. Bol postavený v roku 1742 bez použitia jediného kovového klinca, v r. 2008 bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Vyhradený čas na prehliadku: 30 minút 

Ladomirova, Andrea Cuperova, chod a fot 2017

14.30 - 15.20 ➡️ Prestávka na obed (motorest)   

15.30 – 16.20 ➡️ Svidník

V rámci mesta Svidník máte na výber z možnosti rýchlej prehliadky z dvoch aktraktivít: Vojenské historické múzeum vo SvidníkuSkanzen vo Svidníku

Skanzen vo Svidníku. FOTO: Jano Štovka (MQEP) (c)

 

Ďalšie možnosti trávenia voľného času v prípade dvoj a trojdňových výletov

Aquaruthenia Svidník

Celoročný areál s parametrami aquaparku ponúka široké možnosti na trávenie voľného času po celý rok. Návštevníkom je k dispozícii 7 bazénov vo vonkajšom letnom areáli a 2 bazény v celoročnom areáli.

aquaruthenia 2

Duklianske bojisko a pamätník na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944.

Pamätník na Dukle

Vyhliadková veža na Dukle

Horný Zemplín je turisticky vyhľadávanou lokalitou s množstvom kultúrnych a prírodných krás i rozhľadní. Jednou z nich je vyhliadková veža na Dukle.

29 Vyhliadková veža na Dukle

Galéria Dezidera Millyho

Galéria Dezidera Millyho, nachádzajúca sa v barokovom kaštieli z 18. storočia, je súčasťou Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Sprístupnená bola v roku 1983.

Galeria Dezidera Millyho

Vojnový cintorín Svidník II. (Vyšný Svidník)

Vojnový cintorín Svidník II. patrí medzi veľké cintoríny v okrese Svidník. Nachádza sa len pár metrov od veľkolepej sovietskej pamiatky. Je súčasťou civilného cintorína. O tomto vojnovom cintoríne bohužiaľ nemáme veľa informácií.

Vojnový cintorín Svidník II. (Vyšný Svidník). Foto: KVH Beskydy

Údolie smrti

Poddukliansky región je úzko spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov na Slovensku. Silné stopy tu zanechala vojnová história, ktorej sa v regióne môžete doslova dotknúť. Požičajte si bicykle a vyberte sa cestou vojnových hrdinov do Údolia smrti, kde je v teréne vidieť rozmiestnenú tankovú techniku znázorňujúcu tankovú rotu v útoku. Zdatnejší turisti sa môžu vydať na dlhšie trasy, napr. až do mesta Bardejov zapísaného do kultúrného dedičstva UNESCO.

Požičovňa bicyklov - PEEM SERVIS, Ul. Nábrežná vo Svidníku, Tel. 0907 289 098 alebo Privat residence Stará pošta Svidník, Bardejovská 220, tel. 0905 832 870

udolie-smrti, OOCR Saris Bardejov

 

Body výletu

Medzilaborce

Ak patríte medzi milovníkov umenia, okresné mesto Medzilaborce vás očarí Múzeom moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ponúka druhú najväčšiu zbierkou...

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Vyhradený čas na prehliadku 60 minút. 

Miniskanzen rusínskej dediny Medzilaborce

Vyhradený čas na prehliadku 20 minút.        

Monastyr Krásny Brod

Vyhradený čas na prehliadku 20 minút.      

Dedinské múzeum Driečna

Vyhradený čas na prehliadku 25 minút. 

Vojnový cintorín v Hunkovciach

Vyhradený čas na prehliadku 10 minút. 

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)

Vyhradený čas na prehliadku 30 minút. 

Svidník

Vyhradený čas na prehliadku 30 minút.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Pizzeria Garfield0.32 km
Reštaurácia Buena0.40 km
Eurohotel Laborec0.45 km
Penzión Andy0.48 km
Penzión Ľudmila5.00 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ0.22 km
Eurohotel Laborec0.45 km
Penzión Andy0.48 km
Penzión Ľudmila5.00 km
Penzión Alexander5.96 km