koláž tur.spoj

Turistický autobus Horným Zemplínom

Praktické info: 1-dňový produkt CR

Lokalita: Medzilaborce– Svidník

Spôsob dopravy: turistický autobus

Popis produktu: 

Poľskí a slovenskí návštevníci majú počas tohto leta možnosť lepšie spoznať históriu, umenie, kultúru a architektúru severovýchodného Slovenska. Počas cesty turistickým autobusom Horným Zemplínom navštívia unikátne pamiatky Prešovského kraja, ktorý je známy svojím kultúrnym bohatstvom. Turistický autobus nadväzuje na vlakovú linku Sanok – Łupków – Medzilaborce. Spojenie premáva v piatok, sobotu a nedeľu v termíne od 3. júla do 6. septembra 2020. Turistický autobus vyráža z Medzilaboriec v uvedené dni o 10:35, príchod do Svidníka je naplánovaný na 16:25. V spojení platí jednotná tarifa v celkovej výške 3,- € za osobu. Prešovský samosprávny kraj tiež zabezpečil prepravu pasažierov zo Svidníka späť do Medzilaboriec tak, aby plnohodnotne nastúpili na vlakové spojenie Medzilaborce – Łupków – Sanok s odchodom z Medzilaboriec o 17:48. Zahraniční ako aj slovenskí návštevníci tiež môžu využiť možnosť prenocovania v lokalite Svidníka, kde je pre nich pripravený dvoj-, resp. trojdňový kompletný produkt cestovného ruchu. Na návštevu pozývajú Duklianske bojisko, vodný svet vo Svidníku či Údolie smrti.

Itinerár: 

☑️ Medzilaborce odchod autobusu zo žel.stanice o 10.35

10.40 – 11.40 ➡️ Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Nachádza sa priamo v Medzilaborciach a ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov. 

Vyhradený čas na prehliadku: 1 hodina 

andy warhol ext

11.50 – 12.10 ➡️ Monastyr Krásny Brod 

Jeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku. 

Vyhradený čas na prehliadku: 15 minút      

monastyr krasny brod a               

12.40 – 13.10 ➡️ Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli 

Chrám bol postavený na dominantnej plošine v roku 1770. Po skončení 2. svetovej vojny, keď bol značne poškodený, bol opravovaný hneď v roku 1945. Ide o typický trojdielny, trojpriestorový a trojvežový objekt s troma krížmi. 

Vyhradený čas na prehliadku: 30 minút 

F31-2010K_Mirola_01_small_Milan-Kapusta.jpg

13.15 – 13.45 ➡️ Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša v obci Bodružal (UNESCO)

Klenot medzi cerkvami. Je to jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku. Postavený bol v roku 1658 a v roku 2008 bol spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolíkmi zo slovenských Karpát zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Vyhradený čas na prehliadku: 30 minút 

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša, Bodružal_Foto: Jano Štovka (MQEP)

13.50 – 14.05 ➡️ Vojnový cintorín Hunkovce

Na cintoríne z čias 2. svetovej vojny v Hunkovciach našlo miesto svojho posledného odpočinku takmer 3 100 nemeckých vojakov.

Vyhradený čas na prehliadku: 15 minút 

Hunkovce

14.15 – 14.45 ➡️ Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala v obci Ladomirová (UNESCO)

Chrám patrí medzi najreprezentatívnejšie chrámy východného obradu na Slovenskej strane Karpát. Bol postavený v roku 1742 bez použitia jediného kovového klinca, v r. 2008 bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Vyhradený čas na prehliadku: 30 minút 

Ladomirova, Andrea Cuperova, chod a fot 2017

14.50 - 15.40 ➡️ Prestávka na obed (motorest)   

15.50 – 16.20 ➡️ Svidník

V rámci mesta Svidník máte na výber z možnosti rýchlej prehliadky z dvoch aktraktivít: Vojenské historické múzeum vo SvidníkuSkanzen vo Svidníku

Skanzen vo Svidníku. FOTO: Jano Štovka (MQEP) (c)

 

Ďalšie možnosti trávenia voľného času v prípade dvoj a trojdňových výletov

Aquaruthenia Svidník

Celoročný areál s parametrami aquaparku ponúka široké možnosti na trávenie voľného času po celý rok. Návštevníkom je k dispozícii 7 bazénov vo vonkajšom letnom areáli a 2 bazény v celoročnom areáli.

aquaruthenia 2

Duklianske bojisko a pamätník na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944.

Pamätník na Dukle

Vyhliadková veža na Dukle

Horný Zemplín je turisticky vyhľadávanou lokalitou s množstvom kultúrnych a prírodných krás i rozhľadní. Jednou z nich je vyhliadková veža na Dukle.

29 Vyhliadková veža na Dukle

Galéria Dezidera Millyho

Galéria Dezidera Millyho, nachádzajúca sa v barokovom kaštieli z 18. storočia, je súčasťou Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Sprístupnená bola v roku 1983.

Galeria Dezidera Millyho

Vojnový cintorín Svidník II. (Vyšný Svidník)

Vojnový cintorín Svidník II. patrí medzi veľké cintoríny v okrese Svidník. Nachádza sa len pár metrov od veľkolepej sovietskej pamiatky. Je súčasťou civilného cintorína. O tomto vojnovom cintoríne bohužiaľ nemáme veľa informácií.

Vojnový cintorín Svidník II. (Vyšný Svidník). Foto: KVH Beskydy

Údolie smrti

Poddukliansky región je úzko spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov na Slovensku. Silné stopy tu zanechala vojnová história, ktorej sa v regióne môžete doslova dotknúť. Požičajte si bicykle a vyberte sa cestou vojnových hrdinov do Údolia smrti, kde je v teréne vidieť rozmiestnenú tankovú techniku znázorňujúcu tankovú rotu v útoku. Zdatnejší turisti sa môžu vydať na dlhšie trasy, napr. až do mesta Bardejov zapísaného do kultúrného dedičstva UNESCO.

Požičovňa bicyklov - PEEM SERVIS, Ul. Nábrežná vo Svidníku, Tel. 0907 289 098 alebo Privat residence Stará pošta Svidník, Bardejovská 220, tel. 0905 832 870

udolie-smrti, OOCR Saris Bardejov

 

Body výletu

Medzilaborce

Ak patríte medzi milovníkov umenia, okresné mesto Medzilaborce vás očarí Múzeom moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ponúka druhú najväčšiu zbierkou...

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Vyhradený čas na prehliadku 60 minút. 

Monastyr Krásny Brod

Vyhradený čas na prehliadku 20 minút.        

Drevený chrám, Miroľa

Vyhradený čas na prehliadku 30 minút.        

Drevený chrám, Bodružal (UNESCO)

Vyhradený čas na prehliadku 30 minút. 

Vojnový cintorín v Hunkovciach

Vyhradený čas na prehliadku 15 minút. 

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)

Vyhradený čas na prehliadku 30 minút. 

Svidník

Vyhradený čas na prehliadku 30 minút.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Pizzeria Garfield0.32 km
Reštaurácia Buena0.40 km
Eurohotel Laborec0.45 km
Penzión Andy0.48 km
Penzión Ľudmila5.00 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ0.22 km
Eurohotel Laborec0.45 km
Penzión Andy0.48 km
Penzión Ľudmila5.00 km
Penzión Alexander5.96 km