bardejovske kupele

Minerálne pramene v Bardejovských kúpeľoch

Bardejovské kúpele sú právom často označované, ako kúpeľná metropola východu. Niektoré zdroje uvádzajú, že sú dokonca najstaršími kúpeľmi na území Slovenska, resp. bývalého Uhorska. Prvé písomné zmienky o minerálnych prameňoch v Bardejovských kúpeľov sú známe už z obdobia 13. storočia. Na prelome 18. a 19. storočia boli kúpele už široko ďaleko vychýrené. Povedomie o nich sa dostalo na európsku úroveň. Priemerná dĺžka pobytu v Bardejovských kúpeľoch sa pohybovala na úrovni tri až šesť týždňov.

Medzi významné osobnosti, ktoré navštívili kúpele patrili cisár Jozef II., manželka cisára Napoleona Mária Lujza či ruský cár Alexander I. V roku 1895 sa v kúpeľných zariadeniach liečila cisárovná Alžbeta Bavorská známa ako Sisi. Jej pobyt v kúpeľoch pripomína socha pred liečebným domom z roku 1903. Začiatkom 20. storočia vzrástol už aj záujem o bardejovskú minerálku, ktorá sa plnila do fliaš v ročnom množstve 50 až 60 tisíc. V Bardejovských kúpeľoch sa nachádza množstvo minerálnych prameňov, ktoré majú odlišné liečivé vlastnosti spôsobené rôznorodosťou podložia, kde voda pramení.

bardejovske kupele1

V Bardejovských kúpeľoch sa oficiálne nachádza desať minerálnych prameňov, ktoré sú klasifikované, ako prírodné liečivé zdroje. Ide o pramene Hlavný, Lekársky, Herkules, Napoleón, Kolonádny, Klára, Anna, Alžbeta, FrantišekAlexander. Všetky majú teplotu od 10°C do 15°C a celkovú mineralizáciu od 1 600 mg/l (prameň Klára) do 9 400 mg/l (prameň Herkules) s obsahom oxidu uhličitého 2 200 mg/l do 3 800 mg/l. Na pitné kúry sa využíva osem prameňov – Hlavný, Lekársky, Kolonádny, Klára, Alžbeta, Napoleon, Herkules a Anna. Tieto minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády. Voda sa odporúča piť trikrát denné, zvyčajne pred jedlom.

Prameň Herkules

Z hľadiska obsahu minerálnych látok a kysličníka uhličitého sa považuje za najsilnejší minerálny prameň na Slovensku.Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika. Svojim obsahom jódu pôsobí mimoriadne priaznivo na odstraňovanie hlienov dýchacích ciest. Je tiež veľmi účinný pri cukrovke.

prameň Herkules (BJ)

Prameň Hlavný

Má kyslú povahu. Zväčša sa využíva pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pristavoch po operáciách žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy či pri poruchách a tvorbe krvi.

hlavný prameň (BJ)

Prameň Lekársky

Aj lekársky prameň je vysoko mineralizovaný. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice hornýchdýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy.

prameň lekársky (BJ)

Prameň Alžbeta

Osvedčil sa pri liečbe pečeňových chorôb, keďže sa vyznačuje malým obsahom sodíka.

prameň alžbeta (BJ)

Prameň Klára

Voda z prameňa Klára je železnatá a uhličitá so stopami sírovodíka. Používa sa na inhalácie pre choroby dýchacích ciest a pre reumatické choroby zhybov.

Klára

Prameň Napoleon

Voda z prameňa Napoleon je tiež železnatá a uhličitá sozvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie chorôb žlčových ciest, colitídy a protichronickým poruchám pečene.

Napoleon

Prameň Anna

Minerálny prameň Anna sa vyznačuje zvýšeným obsahomkyseliny metabolitej. Používa sa na liečenie žalúdočnej dyspepsie, chronických chorôb slinivky brušnej a chorôb horných dýchacích ciest.

ANNA

Prameň Kolonádny

Kolonádny prameň je vhodný pri liečbe anémie, pri deficite žalúdočnej kyselinyzápaloch žalúdka.

prameň kolonádny (BJ)

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Kryštál 0.52 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA0.95 km
Salaš Lesná2.22 km
Reštaurácia Caffe Mamba2.68 km
Steakhouse Záhrada2.74 km
Penzión Zunama0.15 km
Apart Club Zora0.28 km
Apartmány Afrodita0.54 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA0.84 km
Motorest Mark2.92 km