Lutina

Bazilika Zosnutia presvätej Bohorodičky a vyhliadková veža v Ľutine

Tradícia o zjaveniach na Ľutinskej hore hovorí, že na sviatok Premenenia Pána išla Zuzka Fekete zbierať s tromi deťmi huby. Odrazu sa jej zjavil slávnostne oblečený biskup, ktorý sa podobal na sv. Mikuláša. „Dnes je veľký sviatok Pána, zbožný ľud je v cerkvi a ty tu zbieraš huby?“ opýtal sa jej prísne. „Boh trestá Ľudstvo, ktoré nesvätí sviatky! Na pamiatku nášho stretnutia sa tu má postaviť svätý kríž!“ Zuzana všetko povedala kňazovi, no ten jej neveril a ľudia ju nazvali pobláznenou. Jedného dňa sa jej sv. Mikuláš zjavil opäť, a to s posledným varovaním. Hneď bežala za richtárom, no on tiež nič nevidel ani nepočul. Zuzana v ten deň onemela. Lekári si nevedeli vysvetliť, prečo sa tak stalo a skonštatovali, že strata reči je záhadná. Miestny kňaz sa vtedy rozhodol dať urobiť kríž a postaviť ho na určené miesto. Zuzane sa vtedy rozviazal jazyk a zvolala: „Opäť ho vidím!“ Vtedy už svätca videl i kňaz, ktorý dal na tomto mieste postaviť kaplnku zasvätenú panne Márii.

Na Ľutinskej hore sa nachádzajú štyri kaplnky a prameň s vodou, ktorá má liečivé účinky. Centrom tohto pútnického miesta je bazilika Zosnutia presvätej Bohorodičky s nádherným areálom. V bazilike sú uložené relikvie sv. Jána Pavla II., sv. sestry Faustíny i ďalších.

Výzdobu tvorí ikonostas pôvodne umiestnený v chráme zo Šmigovca. Pri jeho reštaurovaní za zistilo, že pod hornou vrstvou sa nachádza takmer o sto rokov staršia vrstva, ktorú poškodil požiar ešte v pôvodnom chráme.

V roku 2004 sa tu uskutočnila už stopäťdesiata gréckokatolícka púť a od roku 2007 sa púť koná v tretiu augustovú nedeľu.

Neďaleko baziliky sa nachádza aj miniskanzen, v ktorom je zoskupených viac ako 50 zmenšenín drevených chrámov Karpatského oblúka v mierke 1 : 10. Nedávno k nej pribudla na návrší cerkev v mierke 1 : 1 s vyhliadkovou vežou. Je to kópia chrámu, ktorý zhorel v roku 1908.

 

POZRI TIEŽ:

Drevený kostol sv. Františka z Assisi, Hervartov

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Lukáša, Tročany

Ikonostas chrámu upúta svojou jednoduchosťou a krásou. Raritou chrámu sú nízke dvere, ktoré mali zabezpečiť, aby sa pri vstupe každý človek poklonil.

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore

Dominanta mesta Levoča a jedno z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. Kostol je filiálkou mariánskej Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov1.31 km
Camp ZLATÉ KOPYTO23.46 km
Hotel Dukla Prešov1.31 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh9.87 km
Horský hotel Javorná16.66 km
Camp ZLATÉ KOPYTO23.46 km
Ranč Zaľubova26.03 km