Lutina

Bazilika Zosnutia presvätej Bohorodičky a vyhliadková veža v Ľutine

Tradícia o zjaveniach na Ľutinskej hore hovorí, že na sviatok Premenenia Pána išla Zuzka Fekete zbierať s tromi deťmi huby. Odrazu sa jej zjavil slávnostne oblečený biskup, ktorý sa podobal na sv. Mikuláša. „Dnes je veľký sviatok Pána, zbožný ľud je v cerkvi a ty tu zbieraš huby?“  opýtal sa jej prísne. „Boh trestá Ľudstvo, ktoré nesvätí sviatky! Na pamiatku nášho stretnutia sa tu má postaviť svätý kríž!“ Zuzana všetko povedala kňazovi, no ten jej neveril  sa ľudia ju nazvali pobláznenou. Jedného dňa sa jej sv. Mikuláš zjavil opäť, s posledným varovaním. Hneď bežala za richtárom, no on tiež nič nevidel ani nepočul. Zuzana v ten deň onemela. Lekári si nevedeli vysvetliť, prečo sa tak stalo a skonštatovali, že strata reči je záhadná. Miestny kňaz sa vtedy rozhodol dať urobiť kríž a postaviť ho na určené miesto. Zuzane sa vtedy rozviazal jazyk a zvolala: „Opäť ho vidím!“ Vtedy už svätca visel i kňaz, ktorý dal na tomto mieste postaviť kaplnku zasvätenú panne Márii.

Na Ľutinskej hore sa nachádzajú štyri kaplnky a prameň s vodou, ktorá má liečivé účinky. Centrom tohto pútnického miesta je bazilika Zosnutia presvätej Bohorodičky s nádherným areálom. V bazilike sú uložené relikvie sv. Jána Pavla II., sv. sestry Faustíny i ďalších.

Neďaleko baziliky sa nachádza miniskanzen, v ktorom je zoskupených viac ako 50 zmemšenín drevených chrámov Karpatského oblúka v mierke 1:10. Nedávno k nej pribudla na návrší cerkev v mierke 1:1 s vyhliadkovou vežou. Je to kópia chrámu, ktorý zhorel v roku 1908.

Výzdobu tvorí ikonostas pôvodne umiestnený v chráme zo Šmigovca. Pri jeho reštaurovaní za zistilo, že pod hornou vrstvou sa nachádza takmer o sto rokov staršia vrstva, ktorú poškodil požiar ešte v pôvodnom chráme.

V roku 2004 sa tu uskutočnila už stopäťdesiata gréckokatolícka púť a od roku 2007 sa púť koná v tretiu augustovú nedeľu.

Pozri tiež:

Drevený kostol sv. Františka z Assisi, Hervartov

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Lukáša, Tročany

Ikonostas chrámu upúta svojou jednoduchosťou a krásou. Raritou chrámu sú nízke dvere, ktoré mali zabezpečiť, aby sa pri vstupe každý človek poklonil.

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore

Dominanta mesta Levoča a jedno z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. Kostol je filiálkou mariánskej Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov1.31 km
Camp ZLATÉ KOPYTO23.46 km
Hotel Dukla Prešov1.31 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh9.87 km
Horský hotel Javorná16.66 km
Camp ZLATÉ KOPYTO23.46 km
Ranč Zaľubova26.03 km