Borkut_min_pramen_OOCR_RS
41353548

Borkút

Borkút bol už od dávnych čias jednou z obľúbených oddychových častí Prešova. Do tejto oblasti denne prichádza množstvo ľudí hľadajúcich oddych v prírode, o to viac počas teplých letných dní. Nachádza sa tu niekoľko minerálnych prameňov, ku ktorým sa dostanete krátkou a príjemnou prechádzkou.

Lesopark Borkút je situovaný na východných svahoch Šarišskej vrchoviny, v masíve ohraničenom údoliami riek Svinka a Torysa. Spolu s rekreačnými plochami v lokalitách Kyslá Voda a Cemjata ide o najväčšiu prírodnú rekreačnú zónu na území mesta Prešov.

Dominantou nad Borkútom je pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania, ktorý stojí na vrchu Furča. Lesy a minerálne pramene na Borkúte sú obľúbené pre miestnych z obce Haniska, ale aj pre Prešovčanov, či turistov z okolia. V lesoch Borkútu sa nachádza jazierko s oddychovou zónou. V minulosti za jazerom bola lesná škôlka. Veľkým lákadlom pre cyklistov je využitie prešovských singletrackov, ktorých sieť je vybudovaná v lesoch nad Borkútom. Pri discolfovom ihrisku, ponúka Chata Borkút prenájom v príjemnom prostredí prešovských mestských lesov.

Zdroj a foto: OOCR RŠ

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Enchanté2.68 km
Turistická ubytovňa Mladosť3.17 km
METROPOLIS - Bistro - Reštaurácia3.48 km
Penzion & Grill House Trattoria3.48 km
Čínska reštaurácia XIHU3.48 km
Apartmány Style1.83 km
Hotel Lineas2.54 km
Hotel Enchanté2.68 km
Turistická ubytovňa Mladosť3.17 km
Penzion & Grill House Trattoria3.48 km