Busovsko - Magurská cyklotrasa

Busovsko - Magurská cyklotrasa

Severovýchod Slovenska ponúka mnoho možností atraktívnej cykloturistiky, ktorá sa v poslednom období stáva čoraz obľúbenejším spôsom prežitia voľného času. Jednou zo zaujímavých cyklotrás je Busovsko - Magurská trasa.

Celková dĺžka trasy je 47,5 km, vedie okolo dvoch z najvyšších vrchov v okolí Bardejova a to Stebnická Magura a Busov. Vedie z Bardejova a ďalej cez Bardejovské Kúpele, Zlaté, Nižný Tvarožec, Vyšný Tvarožec, Cigelka, Frička, Gaboltov, Tarnov a späť do Bardejova. Z Bardejova ideme smerom na Svidník a hneď za hranicou mesta odbočujeme doľava do Bardejovských Kúpeľov. V Bardejovských Kúpeľoch môžeme ochutnať minerálne vody a nabrať si do fliaš lebo táto cesta je len na začiatku. Prejdeme Bardejovské Kúpele a ideme cez les smerom na Čerešňu a stadiaľ po spevnenej ceste smerom do obcí Zlaté a ďalej na Nižný Tvarožec a Vyšný Tvarožec. Z Vyšného Tvarožca môžeme pokračovať po ceste späť na rázcestie a odbočiť doľava smerom na Fričku a Cigelku alebo isť po červenej značke po tzv. „ceste hrdinov SNP“, ktorá začína pred obcou Zborov pri ceste I/77.

V Cigeľke môžeme ochutnať minerálnu vodu, ktorá má priaznivé účinky na tráviaci trakt. Z Cigelky sa vraciame na rázcestie a odbočujeme doľava do Fričky. Tu sa nachádza jeden zo skvostov drevenej sakrálnej architektúry a to kostolík sv. Michala archanjela, ktorý bol postavený v 18-tom storočí. Z Fričky sa vraciame a ideme do obce Gaboltov, kde je známe pútnické miesto. Gaboltov sa spája predovšetkým s úctou k Panne Márii Karmelskej a svätovojtešskou tradíciou. Z Gaboltova sa vraviame späť do Bardejova po ceste I/77.

Cyklotrasa sa nachádza v malebnej prírode, ktorá dotvára celkovú atmosféru výletu.

Zdroj/foto: https://www.bardejov.sk/turizmus/2245-cyklotrasy-v-okoli-bardejova

POZRI TIEŽ:

Národná prírodná rezervácia Stebnícka Magura

Za prírodnú rezerváciu bola vyhlásená v roku 1964. Prirodzené, v niektorých častiach až pralesovité porasty predstavujú unikátnu ukážku pôvodných rast...

Busov

Pre všetkých milovníkov prechádzok v turistami málo navštevovaných lokalitách, kde budete len vy, panenská príroda a ticho, odporúčame pohorie Busov s jeho rovnomenným vrchom.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Piváreň Garžoľ0.08 km
BAŠTA – kultúrno-komunitné centrum0.09 km
Tommy's Bistro Premium Food0.12 km
Staničná reštaurácia ABM0.12 km
Familia Ristorante0.19 km
Penzión Le Monde0.17 km
Hotel Artin***0.51 km
Hotel Šariš***0.56 km
Penzión Bardejov0.60 km
Penzión Magura0.74 km