Minčol_(vrch_v_Čergove)_01

Čergovský Minčol

Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol je zaradená v rámci európskej sústavy chránených území NATURA 2000 do zoznamu území európskeho významu. NPR je vyhlásená na ochranu typickej horskej karpatskej kveteny so zastúpením východokarpatských prvkov a lesných spoločenstiev najvyšších polôh Čergova. Najvyšším bodom pohoria Čergov je Minčol (1 157 m n. m.).

Čergovský Minčol je pravidelne vyhľadávaný vďaka svojim čučoriedkovým a brusnicovým holiam, ktoré sú liekom na mnohé neduhy. Prírodná rezervácia vo svojich útrobách ukrýva aj množstvo vzácnych pestro kvitnúcich rastlín, akými je podbelica alpínska či ľalia zlatohlavá.

Milovníkov horských lúk očaria vrcholové lúky, ktoré vznikli odlesňovaním hrebeňov za účelom pastvy kôz a oviec. Aj napriek tomu pokrývajú lesy až 99 % chráneného územia.

Na vrchole Minčola sa nachádza železobetónový pilier, ktorý bol postavený v rokoch 1931 až 1935 ako jeden zo sedemnástich bodov trigonometrickej siete I. rádu. Minčol ponúka prekrásne panoramatické výhľady na pohorie Čergov, Pieniny, Tatry, ale aj pohľad do doliny Tople, ktorá pramení na jeho východnom svahu.

Pohorie Čergov s rozmermi 29 × 17 kilometrov sídli na flyšovom podklade. Na východe hraničí s Ondavskou vrchovinou, na juhu s Košickou kotlinou a Šarišskou vrchovinou, na západe s Levočskými vrchmi a na severe s Pieninami a Poľskom.

K známym čergovským lyžiarskym strediskám patrí Veľká Javorina (1 098 m n. m.) a Solisko (1 056 m n. m.).

 

POZRI TIEŽ:

Spiaci mních

Skalný útvar - Spiaci mních Kamenica - patrí do geomorfologickej jednotky Spišsko-šarišské medzihorie a podcelku Ľubotínska pahorkatina. Z geologického hľadiska prislúcha k

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Postavili ho v roku 1248. Zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol.

Centrum ľudovej kultúry a mlyn v Krivanoch

Krivany, šarišská obec v okrese Sabinov, je rodiskom známeho etnológa, folkloristu, zberateľa a pedagóga Jána Lazoríka. Zanietený milovník tradícií zozbieral poklad vo forme

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Camp ZLATÉ KOPYTO18.71 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta26.76 km
Horský hotel Javorná14.23 km
Hotel Bellevue Bardejov18.08 km
Camp ZLATÉ KOPYTO18.71 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta26.76 km