IMG-7401
Minčol - Jaroslav Kačmar

Čergovský Minčol

Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol je zaradená v rámci európskej sústavy chránených území NATURA 2000 do zoznamu území európskeho významu. NPR je vyhlásená na ochranu typickej horskej karpatskej kveteny so zastúpením východokarpatských prvkov a lesných spoločenstiev najvyšších polôh Čergova. Najvyšším bodom pohoria Čergov je Minčol (1 157 m n. m.).

Čergovský Minčol je pravidelne vyhľadávaný vďaka svojim čučoriedkovým a brusnicovým holiam, ktoré sú liekom na mnohé neduhy. Prírodná rezervácia vo svojich útrobách ukrýva aj množstvo vzácnych pestro kvitnúcich rastlín, akými je podbelica alpínska či ľalia zlatohlavá.

Milovníkov horských lúk očaria vrcholové lúky, ktoré vznikli odlesňovaním hrebeňov za účelom pastvy kôz a oviec. Aj napriek tomu pokrývajú lesy až 99 % chráneného územia.

 Výstup na Minčol, Ján Kováč
Výstup na Minčol, Ján Kov...

Na vrchole Minčola sa nachádza železobetónový pilier, ktorý bol postavený v rokoch 1931 až 1935 ako jeden zo sedemnástich bodov trigonometrickej siete I. rádu. Minčol ponúka prekrásne panoramatické výhľady na pohorie Čergov, Pieniny, Tatry, ale aj pohľad do doliny Tople, ktorá pramení na jeho východnom svahu.

 Zdroj: kyjovcik.sk
Zdroj: kyjovcik.sk

Pohorie Čergov s rozmermi 29 × 17 kilometrov sídli na flyšovom podklade. Na východe hraničí s Ondavskou vrchovinou, na juhu s Košickou kotlinou a Šarišskou vrchovinou, na západe s Levočskými vrchmi a na severe s Pieninami a Poľskom.

K známym čergovským lyžiarskym strediskám patrí Veľká Javorina (1 098 m n. m.) a Solisko (1 056 m n. m.).

IMG-7401

minčol

Informácie pre cyklistov

Z obce Livovská Huta vedie na čergovský Minčol žltá turistická trasa vedúca cez Lazy a očarujúce vrcholové lúky, ktoré vznikli odlesňovaním hrebeňov za účelom pastvy kôz a oviec. Na vrchole Minčola sa nachádza železobetónový pilier, ktorý bol postavený v rokoch 1931 až 1935, ako jeden zo sedemnástich bodov trigonometrickej siete I. rádu. Minčol ponúka prekrásne panoramatické výhľady na pohorie Čergov, Pieniny, Tatry, ale aj pohľad do doliny Tople, ktorá pramení na jeho východnom svahu.

Náročnosť: Hard

Dĺžka: 4,4 km

Čas: 0:44 h

Prevýšenie: ⇗ 480 m n. m. ⇘ 0 m n. m.

Začiatok: Livovská Huta 670  m n. m.

Koniec: Minčol 1 157 m n. m.

Povrch: Lesná cesta

Typ bicykla: Horský

minčol

Zdroj titulnej foto: Jaroslav Kačmar

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Javorina8.33 km
Pizzeria Biely Dom9.05 km
Bowling u Piťa9.34 km
Troja9.55 km
Reštaurácia XXL9.61 km
Hotel Mladosť **9.01 km
Troja9.55 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany10.27 km
Penzión - Renesance Restaurant11.20 km
Hotel Javorná14.23 km