chata cergov

Chata Čergov

Horská chata Čergov (920 m n.m.) je jedinou horskou chatou v Čergovskom pohorí. Chata je situovaná v rovmomennom sedle v juhovýchodnej časti čergovského pohoria, ktoré s rozlohou 42 495 ha patrí do stredne veľkých slovenských pohorí. Okolie chaty Čergov i celé pohorie možno zaradiť medzi karpatské horské perly. Pretože vynikajú niečím, čo postupom času nadobúda čoraz väčšiu hodnotu. A tým je relatívna divokosť, malá návštevnosť a široká rozmanitosť fauny a flóry. Dokumentuje aj symbol chaty s vlkom, ktorý je tu ozaj doma.

Náročnosť: HARD

Dĺžka: 6,9 km

Čas: 0:46 h

Prevýšenie: ⇗ 475 m n. m. ⇘ 0 m n. m.

Začiatok: Hertník 462 m n. m.

Koniec: Chata Čergov 937 m n. m.

Povrch: Asfalt, šotolina, lesná cesta

Typ bicykla: Horský

Fotopoint: Chata Čergov 

Popis trasy pre cyklistov: Chata je pre zdatnejších cyklistov prístupná horskou (zásobovacou) cestou z podhorskej obce Hertník.

MAPA CYKLOVÝLETU

Na chatu sa dá dostať zo štyroch hlavných strán: od juhu po červenej značke z Hradiska, od západu po zelenej značke z Lysej, po žltej značke dlhou dolinou cez Majdan a Ambrušovce, alebo od východu horskou (zásobovacou) cestou z podhorskej obce Hertník. Všetky tieto prístupy sú dobre zjazdné aj horským bicyklom.

Z Hertníka je možné vyjsť na chatu aj turistickými chodníkmi cez Bukový vrch (žltá značka) a ďalej po čergovskom hrebeni (červená značka), alebo po zelenej značke cez Panskú Javorinu. Na Chatu Čergov vedú aj turistické chodníky z obcí Fričkovce a Osikov. Prístupových trás je hodne a dokumentuje aj dvojitý rázcestník pri chate, na ktorom sú smerovky chodníkov všetkých štyroch farieb. Takýchto miest na Slovensku nie je veľa.

POZRI TIEŽ:

Čergovský Minčol

Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol je zaradena v rámci európskej sústavy chránených území NATURA 2000 do zoznamu území európskeho významu. Minčol (1157 m n.m.) je

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Sypanec – Pizza & Bar6.31 km
Motorest Jose8.34 km
Hoský hotel Šport Lysá8.40 km
Hotel Javorná8.40 km
Hotel Šomka **8.40 km
Sypanec – Pizza & Bar6.31 km
Hotel Šomka **8.40 km
Hoský hotel Šport Lysá8.40 km
Hotel Javorná8.40 km
Hotel Torysa ***10.81 km