Chram sv. Ducha, Medzilaborce_Foto - J. Stovka

Chrám sv. Ducha, Medzilaborce

Azda najkrajšou dominantou východoslovenského mesta Medzilaborce je kultúrna pamiatka Chrám svätého Ducha. Chrám sa týči na vyvýšenine centra mesta a svojou architektúrou a mohutnou stavbou púta pozornosť každého návštevníka. Vo vnútri ukrýva doslova pastvu pre oči.

Tento majestátny pravoslávny chrám bol postavený v polovici 20. storočia, v roku 1949, ako pamätník padlým vojakom v oboch svetových vojnách na mieste starého dreveného kostolíka. Preto miesto získalo aj pomenovanie Pamätník padlých hrdinov – Slovanov prvej a druhej svetovej vojny.

 Chrám sv. Ducha, Medzilaborce. Foto: Jano Štovka, MQEP
Chrám sv. Ducha, Medzilaborc...

Výstavba chrámu nebola jednoduchá, a to kvôli nedostatku stavebného materiálu a finančných prostriedkov. Vďaka podpore vtedajšieho ministra obrany ČSR a neskôr prezidenta republiky Ludvíka Svobodu sa ale stavba mohla zrealizovať.

Chrám svätého Ducha bol zhotovený v staroruskom renesančnom slohu a svojou jedinečnou architektúrou a strhujúcou interiérovou výzdobou je právom dominantou mesta.

 Chrám sv. Ducha, Medzilaborce. Foto: Jano Štovka, MQEP
Chrám sv. Ducha, Medzilaborc...

V priebehu niekoľkých rokov bol chrám poveternostnými podmienkami zničený a preto bola nevyhnutná jeho generálna oprava.

Na oprave sa podieľal okrem miestneho majstra aj umelec, pôvodom Grék žijúci v USA, Dimitrios Leussis. Tento známy ikonopisec zrealizoval maľbu celého chrámu s pozoruhodnou kompozíciou farieb až 360 ikon na ploche 1 600 m2.

Jedinečná dominantná architektúra chrámu a maľby vytvárajú mystické prostredie plné prekrásnych farieb, ktoré fascinuje všetkých návštevníkov.

 

Zdroj: Wikipédia, www.medzilaborce-orthodox.sk, slovakia.travel, Bedeker PSK

 

POZRI TIEŽ:

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Miniskanzen rusínskej dediny Medzilaborce

Pôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec.

Monastyr Krásny Brod

Jeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”, bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák.

Kamjana – Čertov kameň

EASY LOKALITA Čertov kameň poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná zvlášť pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994.

Socha kniežaťa Laborec – Habura

V okolí Habury treba vidieť nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť

Drevený chrám, Habura

Pôvodný drevený chrám v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili začiatkom 16. storočia. Dnes na tomto mieste stojí jeho verná kópia. Pôvodný drevený chrám zo 16. storočia bol

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Andy0.14 km
Eurohotel Laborec0.27 km
Reštaurácia Buena0.35 km
Pizzeria Garfield0.42 km
Penzión Ľudmila5.55 km
Penzión Andy0.14 km
Eurohotel Laborec0.27 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ0.40 km
Penzión Ľudmila5.55 km
Penzión Alexander6.45 km