Čierna hora - Levočské vrchy, Jozef Tereščák

Čierna hora (Levočské vrchy)

Čierna hora (1 289,4 m n. m.) je najvyšší vrch Levočských vrchov, nachádzajúci sa v centrálnej časti pohoria. Nachádza sa v okrese Stará Ľubovňa, na území bývalého vojenského obvodu Javorina asi 6 km východne od dediny Ihľany, 10 km juhovýchodne od Podolínca v okrese Kežmarok a približne 12 km južne od Starej Ľubovne.

Levočské vrchy nie sú ani vysoké ani veľmi nebezpečné, ale sú vhodným miestom pre tých, ktorí hľadajú čosi neobjavené, divočinu a ticho. Je to veľké, rozľahlé územie a bez civilizácie. Bývalý vojenský priestor prakticky bez infraštruktúry. Sú tiež rajom mtb cyklistov. Je tu množstvo trás, často aj bývalých polorozpadnutých vojenských ciest s náznakmi asfaltu, ktoré už dnes málokto pozná.

Levočské vrchy

Štíty Levočských vrchov na severe Slovenska dosahujú výšku 1 000 – 1 200 m n. m. (Siminy, Ihla, Repisko, Javorina). Najvyšším pohorím je Čierna hora (1 290 m n. m.).

Vrch Čierna hora zasahuje do katastrálneho územia obcí Jakubany a Lomnička. Leží v južnej časti mohutného horského chrbta, ktorý sa v tvare písmena „U“ tiahne od Mackovej (985 m n. m.) cez Ihlu (1 282 m n. m.) a Čiernu horu až po Javorinku (1 166 m n. m.). Západne leží Ihla, severovýchodne Banisko (1 143 m n. m.), východne Šípková hora (1 149 m n. m.). Severné svahy masívu odvodňujú prítoky Kolačkovského potoka, východné a južné svahy odvádzajú vodu prítokmi riečky Jakubianka. Vrch je z veľkej časti odlesnený a poskytuje zaujímavé výhľady. Z nezalesnených častí vrchu sa otvárajú nádherné výhľady na Tatry a širšie okolie. Podľa domácich je najkrajší výhľad na Tatry práve z Veterného vrchu

Na vrchol Čiernej hory nevedie značkovaný chodník, keďže Levočské vrchy sú bývalý vojenský obvod. Je pretkaný neoznačenými komunikáciami. najľahší výstup je z obce Ihľany, Kolačkov a z obce Nižné Ružbachy.

Trasy:

Magistrála Stará Ľubovňa Vyšné Ružbachy Levoča

Červená značka vás prevedie krížom cez celé “Levočáky”. Ale pozor. Trasa je náročnejšia, ktorá prechádza po hrebeni Čiernu Horu  má totiž 52 km s prevýšením 1 590 m.

Lomnička - Čierna hora

Stredne náročný výstup 11,6 km s prevýšením 780 m vám jednosmerne zaberie do 5 hodín. Z Lomničky okolo sedla a po  červenej trase.

Ihlany - Čierna hora

Stredne náročný výstup 11,6 km s prevýšením 600 m vám jednosmerne zaberie do 4 hodín. Rovno po zvážnici až na turistický smerovník Malý Václavák, kde sa napojíte na  červenú trasu.

Nižné Ružbachy - Čierna hora

Z obce Nižné Ružbachy po červená turistická značka červeno značenom chodníku s odbočením cez vrch Ihla.

Zdroj foto: Jozef Tereščák

Pozri tiež:

Resort Levočská Dolina

RESORT LEVOČSKÁ DOLINA je novovybudované zariadenie nachádzajúce sa v nádhernej prírode uprostred Levočských vrchov. Od historického centra mesta Levoča je vzdialené len 6 km, od

Z Brezovej do Hradiskej dolky

Levočské vrchy a priľahlé úpätia a lesy dedín Tvarožná, Hradisko, či zaniknutých Ruskinoviec boli donedávna turistom a cyklistom len obmedzene prístup...

Pamätník SNP - Levočské vrchy

Levočské vrchy pretkané hustou sieťou lesných a asfaltových ciest sú vyhľadávanou destináciou cykloturistov zo širokého okolia. Jedným z tradičných cieľov výletov do tejto

Vstúpte do oázy pokoja Levočských vrchov

V obci Levočská Dolina, ktorá je vstupnou bránou do nádhernej prírody Levočských vrchov sa nachádza  celoročné stredisko RESORT LEVOČSKÁ DOLINA vzdial...

Biokúpalisko Levočská Dolina

Počas horúcich letných dní Vám dobre padne osvieženie pri vode. Biokúpalisko Levočská Dolina je jedným z najmladších kúpalísk svojho druhu  na Slovens...

Levoča

Historická časť mesta spolu s Dielom Majstra Pavla je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Za mohutnými hradbami sa nachádza viac ako 300 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok!

Cyklopátrači si vychutnali Levočské vrchy

Levočská dolina i samotné Levočské vrchy privítali cyklopátračov príjemným letným počasím. Vďaka tomu sa cyklistom otvorili nádherné výhľady na okolitú prírodu vrátane Vysokých Tatier.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Sorea Ľubovňa11.89 km
Reštaurácia v mlyne12.11 km
Penzión VILA PETRA ***12.16 km
Reštaurácia pod vežou12.20 km
Nestville Taberna12.22 km
Hotel Sorea Ľubovňa11.89 km
Penzión VILA PETRA ***12.16 km
Nestville apartments12.26 km
Hotel Familia13.19 km
Penzión Gurmen13.24 km