cigelka1
61461--resizecrop-c800x600

Cigeľka

Neďaleko Bardejova, v severovýchodnej časti Slovenska vyvierajú minerálne pramene, ktoré majú ojedinelé uhličité zloženie. Cigeľská história minerálnej vody je však pomerne mladá, keďže písomné záznamy siahajú len do minulého storočia. Obec sa honosila v minulosti aj prívlastkom kúpeľná. Liečili sa tu mnohé problémy, najmä tie, ktoré sa týkali tráviaceho traktu, kožné choroby či choroby horných dýchacích ciest, srdca ciev. Kúpele však zanikli, no minerálna voda Cigeľka ostala v popredí minerálnych vôd Prešovského kraja. Už v päťdesiatych rokoch minulého storočia sa plnila do fliaš v celkovom náklade osem tisíc kusov ročne.

cigelka2

Na území obce sa nachádza niekoľko minerálnych žrediel, ktoré majú vlastnosti prírodných liečivých vôd najmä vďaka už spomínaným chemickým vlastnostiam. Ide o pramene Apollo, Ladce I, Cigeľka I (Štefan), Cigeľka VIII CH-1 a prameň v obci. Z minulosti, resp. prítomnosti sú známe aj ďalšie pramene – Mikva, Veterán, Glória, Slovan, MatkaPíšťalkový, na ktorom bola kedysi umiestnená píšťalka. Tá hvízdala pri zvýšenom obsahu oxidu uhličitého a týmto spôsobom naň upozorňovala. Výbornou chuťou sa vyznačujú pramene Ladce a Apollo, ktoré sú umiestnené priamo v dedine. Hlavným zdrojom minerálnej vody je vrt Cigeľka VIII CH-1 s teplotou 9,4°C, ktorý sa využíva na plniarenské účely. Liečivosť vôd podmieňuje najmä vysoká mineralizácia až 30 000 mg/l. Výrazným prvkom vo vode je sodíkchlór, vďaka ktorému sú zásadité a slané. Liečivosť vôd podporuje aj bróm, kyselina boritá a zvýšený obsah jódu. Najviac ocenia tieto vlastnosti tí, ktorých trápia problémy zažívacieho traktu, pálenie záhy, žalúdočný či črevný katar, ale aj zápal žlčníka a žlčové kamene. Cigeľka sa tiež vyznačuje zvýšeným obsahom hydrogénuhličitanov, preto sa odporúča, ako stabilizátor organizmu pri nadmernom požití alkoholu a pre pacientov s vysokým tlakom krvi

Prameň Ladce I

V obci Cigeľka je miesto pripomínajúce rozprávku. Osamelá lipa, pod ňou dva kríže, pole a v ňom prameň minerálnej vody. Voda sa z prameňa Ladce I naberá načieraním a vytvára červený povlak. Okrem toho, že lieči aj výborne chutí.

Prameň v obci

V drevenom altánku na dolnom konci obce vyviera ďalší prameň. Aj jeho minerálna voda je voľne dostupná a vytvára červený povlak.

Prameň Apollo

Aj voda z prameňa Apollo vytvára červený povlak. Zachytáva sa do dreveného kadlubu, ktorý leží pri potoku za areálom plniarenského závodu.

Cigeľka I (Štefan)

Priamo v areáli závodu sa nachádza vrt Štefan, ktorý vyviera najintenzívnejšie. Avšak z dôvodu zvýšenia výdatnosti prameňa CH-1 bola studňa v roku 1990 zabetónovaná.

Cigeľka VIII CH-1

Prameň minerálnej vody sa nachádza za plotom závodu. Je zdrojom vody, ktorá sa plní do fliaš a predáva pod názvom Cigeľka. Obsahuje vzácne minerálne prvky, akými sú bróm, kyselina boritá, jód, sodík a chlór.

cigelka4

Vlastnosti

  • Prírodný liečivý zdroj
  • Teplota 9,4°C
  • Mineralizácia 30 000 mg/l
  • Plnenie

 

Informácie pre cyklistov

 Kruhová trasa začína pri Mníchovskom Potoku. Zelené a modré značenie vás cez Gaboltov a obec Petrová privedie do obce Cigeľka, kde sa v minulosti v miestnych kúpeľoch liečili žalúdočné a kožné choroby, choroby horných dýchacích ciest, srdca a ciev. V okolí obce sa nachádza niekoľko minerálnych prameňov. K Mníchovskému potoku sa naspäť dostanete po zelenej značke cez Vyšný Tvarožec, Holubníky a Stebnícku Maguru. 

Lokalita: Mníchovský potok - Cigeľka, Busov

Náročnosť: Hard

Dĺžka: 31,1 km

Čas: 2:45 h

Prevýšenie: ⇗ 851 m n. m. ⇘ 851m n. m.

Začiatok: Mníchovský potok 457 m n. m.

Koniec: Mníchovský potok 457 m n. m.

Povrch: Asfalt, Lesná cesta

Typ bicykla: Horský, Cestný

Mníchovský potok

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Frička

Drevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala stojí uprostred obce Frička na miernej vyvýšenine od roku 1829. Z tohto obdobia si chrám zachoval svoju súčasnú podobu aj napriek tomu,

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Cactus Rege Après & Ski Bar7.12 km
Motorest Tarnov9.58 km
Reštaurácia Kryštál 11.11 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA11.51 km
Salaš Lesná12.80 km
Cactus Rege Après & Ski Bar7.12 km
Apart Club Zora10.40 km
Penzión Zunama10.53 km
Apartmány Afrodita11.13 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA11.23 km