Cyklistický chodník ikon

Cyklistický chodník ikon

Cyklistický chodník ikon č. 2875 (modrá značka) spája unikátne drevené chrámy nachádzajúce sa v okresoch Snina a Sobrance. Začína v najvýchodnejšej slovenskej obci Nová Sedlica. V jej centre môžete pozorovať miniatúru dreveného chrámu sv. Michala Archanjela, ktorý bol v roku 1974 premiestnený do humenského skanzenu. Sadáme na bicykel a pokračujme do Zboja, kde sa kedysi tiež nachádzal drevený chrám. Aktuálne si ho môžete pozrieť v skanzene Bardejovských kúpeľov. Ďalšou zastávkou je obec Uličské Krivé. Objekt chrámu si nemožno pri hlavnej ceste nevšimnúť. Vedeli ste, že v jeho blízkosti sa nachádza aj skit otca Ignatija Čokinu

Na trase cyklochodníka možno pozorovať aj minigalériu drevených chrámov v Uliči. Z hlavnej cesty môžete zájsť ku chrámom v Ruskom Potoku, Topoli a tiež Jalovej. Po prejdení strediskovej obce Stakčín sa poberiete smerom k ukrajinskej štátnej hranici. Nepôjdete však po ceste prvej triedy, ale odbočíte doľava na Kalnú Roztoku, kde sa nachádza tzv. chrám v kožuchu. Takéto pomenovanie mu prischlo z dôvodu, že je zvnútra i zvonku omietnutý hlinenou omietkou.

Pokračujme v smere na Ubľu, kde budeme odbočovať na obec Dúbrava. V tej si to strihneme na Šmigovec a Hrabovú Roztoku, kde na nás čakajú gréckokatolícke drevené chrámy. Predposlednou zastávkou cyklochodníka je chrám v obci Ruská Bystrá, ktorý je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Záver patrí drevenému chrámu v Inovciach.

Dĺžka trasy predstavuje 79 km bez a 114 km s odbočkami.

Viac informácií a mapu nájdete aj na tomto odkaze.

Ponúkame aj zopár tipov na výlety v okolí: Beskydský panteónNáučný chodník RožokTri studničkyoddychová lokalita Poľana.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Kremenec0.56 km
Penzión Poloniny11.39 km
Hotel Bystrá Snina25.00 km
Reštaurácia Rozkvet26.66 km
Reštaurácia Minos27.00 km
Hostinec Beskyd0.10 km
Penzión Kremenec0.56 km
Ubytovanie v obci Runina8.37 km
Ubytovanie Ďurkovec8.73 km
Útulne v Poloninách8.94 km