Divadlo Alexandra Duchnoviča. Foto: FB Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov

Divadlo Alexandra Duchnoviča

Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove vzniklo v roku 1945. Je to národnostné divadlo, ktorého základným poslaním je utváranie podmienok na vznik a verejné šírenie divadelných diel s osobitým zameraním na rozvoj kultúrneho života Rusínov žijúcich na území Slovenska.

Vo svojich začiatkoch hralo divadlo po rusky, čomu zodpovedal aj dramaturgický repertoár – prevažne ruská klasika. V 50. rokoch sa divadlo preorientovalo na ukrajinský jazyk a až v 80. rokoch na rusínsky, a to na základe mnohých žiadostí miestneho obyvateľstva.

Divadlo je pomenované po Alexandrovi Duchnovičovi, ktorý výrazne prispel k organizačnému a kultúrnemu rozvoju národného života Ukrajincov v Uhorsku. Je považovaný za vedúcu osobnosť národného hnutia na východnom Slovensku a Podkarpatsku a často označovaný za prvého národného učiteľa.

 

Zdroj: www.osobnosti.sk, www.divadload.sk

Titulná foto: Facebook – Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov

 

POZRI TIEŽ:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Staré dobré Mexiko0.08 km
Penzión Átrium0.08 km
Double Tiffany0.12 km
Hotel Carpe Diem****0.12 km
Reštaurácia Šarišská chiža0.17 km
Penzión Átrium0.08 km
Hotel Carpe Diem****0.12 km
Pension Zenit ***0.17 km
Retro Apartments Bosak0.19 km
Apartmány Kolégium0.20 km