dolina-bielej-vody

Dolina Bielej vody

V dobách ľadových sa na mieste dnešnej Bielovodskej doliny nachádzal najväčší tatranský ľadovec. Dnes tu po ňom ostali nádherné prírodné úkazy ako ľadovcové kary s plesami či morénové valy, ktoré boli vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu.

 

Najvýchodnejšia dolina na južnej strane Vysokých Tatier je sprístupnená turistickými chodníkmi od 70. rokov 19. storočia. Meria 7 km a rozvetvuje sa na ďalšie doliny.

V hornej časti na Dolinu Zeleného plesa, Dolinu Bielych plies a Predné Meďodoly. Jej severným susedom sú Belianske Tatry, východným bočná Rázsocha Široká a na juhu sa vypína vysokotatranský hrebeň. Do pramennej časti ústia štyri vysoko zavesené dolinky. Ťažká dolina obohacuje prírodu o plesá Horné Zmrzlé  a Ťažké, pod ktorým je 12 m dlhý Ťažký vodopád. Kačacia dolina sa môže pochváliť Hviezdoslavovým vodopádom, ktorý meria 15 m a plesami Zelené Kačacie a Kačacie pliesko. Turisticky atraktívna je Litvorova dolina, ktorej prírodnú krása dotvára Litvorove pleso. K turistickej návštevnosti Doliny Bielej vody prispieva aj najrozsiahlejšia dolina Vysokých Tatier 10 km dlhá bočná Bielovodská dolina.

 

Do pamäti návštevníkov sa určite vryje aj pohľad na skalný amfiteáter v pozadí. Nad dolinou sa týčia Jahňací štít, Jastrabia veža, Kolový štít, Čierny štít, Baranie rohy, Pyšný štít, Lomnický štít, Kežmarský a Malý Kežmarský štít.

Rozsiahle lesy a bystrinka Kežmarská biela voda len umocňujú pocit, že sa v doline zastavil čas.

Bielovodskou dolinou vedie niekoľko turistických chodníkov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Skalnatá chata3.11 km
Hotel SOREA Hutník I.***4.80 km
Hotel SASANKA**5.48 km
Hotel Kontakt5.59 km
Hotel LOMNICA****5.74 km
Skalnatá chata3.11 km
Zamkovského chata4.75 km
Hotel SOREA Hutník I.***4.80 km
Hotel SOREA Hutník II.**4.84 km
Villa MERIBEL5.32 km