Domček deduška Večerníčka v Novej Sedlici

Domček deduška Večerníčka v Novej Sedlici

Dom ľudový v obci Nová Sedlica v okrese Snina, ktorý verejnosť pozná skôr ako Domček deduška Večerníčka, sa po rokoch chátrania podarilo obnoviť. Od konca roka 2020 ho obdivujú domáci i zahraniční turisti.

Táto národná kultúrna pamiatka (NKP) bola z pôvodného súkromného pozemku prenesená do centra dediny. Nachádza sa v blízkosti obecného úradu pri potoku, kde je umiestnená aj maketa dreveného chrámu, ktorý bol zas z Novej Sedlice prevezený do humenského skanzenu.

Obnovu domčeka realizovali tradičnými materiálmi a postupmi, na práce dohliadali pamiatkári. Jedinečnosť objektu spočíva hlavne v slamenej streche. Ide totiž o posledný takýto objekt na území Prešovského samosprávneho kraja, ktorý sa nachádza mimo skanzenu. Plány s ním sú odvážne, v interiéri chcú vybudovať expozíciu večerníčkov.

Dom ľudový v Novej Sedlici bol za NKP vyhlásený v roku 1987. Od svojho vzniku plnil obytnú a hospodársku funkciu. Pre nevysporiadané vlastnícke vzťahy hrozilo, že zanikne. Iniciátorom záchrany objektu bol starosta obce Vasiľ Dinič, ktorému sa podarilo zahájiť dedičské konanie začiatkom roka 2018. Koncom toho istého roka odkúpila domček verejnoprávna televízia, ktorá začala s rekonštrukciou domčeka aj vďaka dotačnému programu Ministerstva kultúry SR \"Obnovme si svoj dom\".

Domček deduška Večerníčka v Novej Sedlici

POZRI TIEŽ:

Poloniny - turistika

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom. Pozrite si prehľad najobľúbenejších trás v Poloninách.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Kremenec0.20 km
Penzión Poloniny11.07 km
Hotel Bystrá Snina24.84 km
Reštaurácia Rozkvet26.53 km
Reštaurácia Minos26.86 km
Penzión Kremenec0.20 km
Hostinec Beskyd0.27 km
Ubytovanie v obci Runina8.47 km
Ubytovanie Ďurkovec8.79 km
Útulne v Poloninách8.91 km