1 Drevený chrám Hunkovce. Foto: KOCR SVS

Drevený chrám, Hunkovce

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Hunkovciach bol postavený koncom 18. storočia uprostred cintorína. Aj keď je chrám malý, pre vtedajší počet obyvateľov bol dostačujúci.

Zaujímavosťou je natočenie svätyne na sever v dôsledku rešpektovania terénnych podmienok. Chrám bol opravovaný v roku 1922, následne však počas druhej svetovej vojny v roku 1944 boli nielen chrám, ale aj obec značne poškodené.

 Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, Hunkovce. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska
Chrám Ochrany Presvätej Boh...

Drevený chrám je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový. Je to stavba s vysokými cibuľovými vežami nad všetkými tromi priestormi. Osadené má tri kované, bohato zdobené kríže. Vchod je zo západnej časti do predsiene. Celý vrch je pokrytý šindľom. Pôvodne boli v chráme až štyri zvony, z toho jeden z roku 1604. Dnes už vo veži nevisia žiadne zvony. Ikonostas ani ostatný mobiliár sa v chráme nenachádza.

V súčasnosti sa v drevenom chráme už neslúži, pretože v obci bola v 30. rokoch 20. storočia vybudovaná aj murovaná cerkev, zasvätená Zosnutiu Presvätej Bohorodičky.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Bodružal (UNESCO)

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša v obci Bodružal v okrese Svidník je klenotom medzi cerkvami. Je to jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku.

Drevený chrám, Krajné Čierno

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého bol postavený v roku 1730 v obci Krajné Čierno a zasvätený jednému z najvýznamnejších východných svätcov.

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Martin7.31 km
Reštaurácia Pizza express Svidník7.63 km
Royal restaurant & pizzeria7.65 km
Venti 208.18 km
Sportcentrumsk8.21 km
Stavbet8.73 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča11.29 km
Penzión Driečna **11.76 km
Penzión Habura15.93 km
Penzión Alexander15.96 km