Drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, Jedlinka. Foto: KOCR SVS

Drevený chrám, Jedlinka

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Jedlinke bol postavený v roku 1763 a predstavuje typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových drevených chrámov.

Venovaný je byzantskému sviatku „Presvätá Bohorodička Ochrankyňa”, ktorý oslavuje Bohorodičku ako ochrankyňu zeme.

Trojpriestorová stavba pozostáva zo svätyne, chrámovej lode a predsiene. Každá časť má svoju vežu s kupolou a krížom. Na hlavnej chrámovej veži sú vyrezané jedinečné zvukové otvory vo forme trojuholníka.

Interiér tohto dreveného chrámu je výnimočný vďaka ikonostasu, ktorý patrí k najvzácnejším na Slovensku. Okrem neho sa tu nachádzajú aj iné cenné historické sakrálne predmety, napríklad súbor drevených barokových svietnikov či liturgické knihy zo 17. storočia.

 Drevený chrám, Jedlinka. Foto KOCR Severovýchod Slovenska
Drevený chrám, Jedlinka. Fo...

Ikonostas pochádza z 18. storočia a zdobí stenu s tromi dvermi, ktorá stojí medzi chrámovou loďou a svätyňou. Jeho súčasťou je okrem iného symbol „Božie oko”, ktorý sa v drevených chrámoch vyskytuje len zriedkavo. Ikonostas bol zreštaurovaný v roku 1987. Posledné kompletné reštaurovanie dreveného chrámu sa realizovalo v rokoch 2000 a 2001.

Pre svoju výnimočnú kultúrno-historickú hodnotu bol drevený chrám v Jedlinke vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Celá stavba pôsobí veľmi skromne, no o to čarovnejšia je jej atmosféra. V kostolíku sa dodnes konajú pravidelné bohoslužby, no ak ho plánujete navštíviť v iný deň ako v nedeľu, budete musieť svoju návštevu ohlásiť vopred.

 

Zdroj: www.muzeum.sk, www.beautifulslovakia.sk 

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Prírodné letné kúpalisko Makovica

Vodná plocha prírodného kúpaliska Makovica má rozmery cca 60 × 100 metrov a 4 100 metrov kubických pitnej vody. Bazén má pevné, betónovými kockami vystužené dno a okraje, čo je dobré najmä

Drevený chrám, Vyšná Polianka

Súčasný drevený filiálny chrám vo Vyšnej Polianke bol postavený v roku 1919 na mieste pôvodného chrámu z roku 1810. Ten bol zničený počas 1. svetovej vojny, pravdepodobne vojskom.

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Alnus2.20 km
Cactus Rege Après & Ski Bar7.60 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA10.61 km
Reštaurácia Kryštál 10.69 km
Salaš Lesná10.75 km
Penzión Alnus2.20 km
Cactus Rege Après & Ski Bar7.60 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA10.38 km
Apartmány Afrodita10.69 km
Penzión Zunama10.87 km