Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, Kurimka. Foto: KOCR SVS

Drevený chrám, Kurimka

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v obci Kurimka, pochádzajúci z druhej polovice 18. storočia, bol v roku 1915 požiarom zničený. O pár rokov neskôr bol na jeho mieste postavený nový kostolík rovnakého zasvätenia. V 70. rokoch 20. storočia bol ale zvonku omietnutý a tak znehodnotený.

Chrám je zo stavebného hľadiska trojdielna trojpriestorová stavba s dvoma vežami. Celá zrubová konštrukcia spočíva na kamennom základe. Veža má stĺpovú konštrukciu a pod omietkou je obložená doskami. V pôvodnom chráme sa nachádzali tri zvony, v súčasnosti sú už iba dva.

Chrám nie je vybavený ikonostasom, nachádzajú sa tam iba štyri samostatné ikony v poradí. Prvá a druhá ikona, podobne ako aj tretia a štvrtá, sú spojené horizontálnym pásom, čím sa vytvára dojem chýbajúcich diakonských dverí.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Skanzen vo Svidníku

Národopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru.

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Alnus9.37 km
Stavbet9.41 km
Massimo Coffee and Restaurant9.85 km
Famb restaurant & Cocktail bar9.91 km
Reštaurácia Martin10.05 km
Penzión Alnus9.37 km
Stavbet9.41 km
Motorest Mark10.76 km
Penzión Bardejov11.52 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA11.70 km