lukov venecia

Drevený chrám, Lukov – Venécia

Gréckokatolícky drevený chrám svätých Kozmu a Damiána v Lukove – Venécii stál pôvodne v obci Nová Ves pri Novom Sonči v Poľsku. Obyvatelia Venécie chrám odkúpili a previezli do svojej obce. Ich úsilie zavŕšila posviacka v roku 1708.

O staršom pôvode a inom zasvätení chrámu svedčí donačný nápis z roku 1654 na ikone Presvätej Bohorodičky – Hodigitrie, ktorá je umiestnená na južnej stene chrámu.

Trojpriestorový zrubový chrám stojí na kamennej podmurovke a ako jediný na Slovensku je podpivničený. Chrám má tri veže, z ktorých každá je ukončená originálnym kovaným krížom. V západnej veži sú umiestnené dva zvony z rokov 1755 a 1886.

Ikonostas má štvorradovú architektúru s kánonickou štruktúrou. Cárske dvere sú zdobené ornamentom viniča a šiestimi medailónmi. Vzácnym prvkom je samostatná ikona Posledného súdu zo 16. storočia. Vedľa nej sa nachádzajú tiež dve malé ikony na skle, ktoré sú nostalgickou spomienkou na dávne časy slávnych sklárov, ktorí tu kedysi pôsobili.

Komplexná rekonštrukcia exteriéru a interiéru dreveného chrámu v Lukove – Venécii prebehla v rokoch 2005 – 2008.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Javorina5.05 km
Motorest Tarnov6.88 km
Hotel Bellevue*** Bardejov11.79 km
Motorest Jose11.98 km
Cactus Restaurant & Grill13.29 km
Hotel Bellevue*** Bardejov11.79 km
Penzión Magura13.99 km
Hotel Šariš***14.17 km
Hotel Artin***14.25 km
Apart Club Zora14.27 km