kostolik mikulašova

Drevený chrám, Mikulášová (Bardejovské Kúpele)

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky pochádza z roku 1730. Pôvodne bol postavený v obci Mikulášová, no v roku 1931 ho premiestnili do skanzenu – Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch.

Trojdielny zrubový objekt má cenný ikonostas z 18. storočia, ktorý sa pýši zaujímavou vonkajšou farebnou dekoratívnou výzdobou. Zariadenie dreveného chrámu z Mikulášovej, ikonostas a ďalšie voľné ikony pochádzajú z čias výstavby objektu, teda z 1. polovice 18. storočia.

 Drevený chrám,, Mikulášová. Foto: OOCR Šariš – Bardejov
Drevený chrám,, Mikulášov...

Ikony ikonostasu, ako Pieta nad žertveníkom, oltárny obraz Ochrany Bohorodičky z roku 1734 či Apoštoský rad, sú významným dokladom o premene charakteru karpatskej ikony. Premeny sa uskutočnili pod vplyvom miestnych etnických a náboženských pomerov na kultúrnej hranici Východu a Západu.

Pre potreby cirkvi slúžil drevený chrám až do roku 1926, keď si obyvatelia Mikulášovej začali stavať nový, murovaný kostol. Novostavbu budovali v bezprostrednej blízkosti dreveného chrámu, ktorý od toho času začal chátrať a prekážať novej stavbe.

V roku 2005 bol drevený chrám z Mikulášovej zrekonštruovaný, a to vrátane štýlovej drevenej ohrady s dvomi bránkami, ktorú pridali počas rekonštrukcie. V interiéri sa stále nachádza pôvodný ikonostas.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Skanzen, Bardejovské Kúpele

Najstarší skanzen na Slovensku otvorený už v roku 1965, umiestnený hneď vedľa známych Bardejovských kúpeľov.

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Kryštál 0.48 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA0.92 km
Salaš Lesná2.21 km
Steakhouse Záhrada2.74 km
Motorest Mark2.96 km
Penzión Zunama0.17 km
Apart Club Zora0.31 km
Apartmány Afrodita0.50 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA0.75 km
Motorest Mark2.96 km