Nová Polianka kostolík

Drevený chrám, Nová Polianka (Svidník)

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy z Novej Polianky je ozdobou jedinečného svidníckeho skanzenu na severovýchode Slovenska.

Kostolík pochádza z roku 1766. Počas druhej svetovej vojny bol poškodený, ale po opravách bol užívaný až do roku 1960. Následne o rok neskôr bol po rekonštrukcii rozobratý a v roku 1986 podľa presnej dokumentácie obnovený a premiestnený do skanzenu vo Svidníku.

Drevený chrám z Novej Polianky predstavuje typický lemkovský variant trojdielnych a trojvežových zrubových chrámov. Trojitosť členenia na svätyňu, loď a babinec zvýrazňujú smerom na západ sa zväčšujúce malebné vežičky.

Pri chráme sa nachádza drevená zvonica, ktorá má štvorcový pôdorys. Jej strecha je v tvare nízkej pyramídy, pokrytá je šindľami a visia v nej dva zvony. Na vrchole je osadený jednoramenný ozdobný kríž.

„Srdcom” kostolíka je ikonostas z polovice 18. storočia, ktorý oddeľuje loď od svätyne. Tento ikonostas pochádza z bývalého dreveného chrámu z Pravroviec, o čom svedčí aj patrocinálna ikona Troch svätiteľov.

Cerkov je od vysviacky v roku 1993 funkčná a pravidelne sa v nej konajú bohoslužby.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

Drevený chrám, Krajné Čierno

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého bol postavený v roku 1730 v obci Krajné Čierno a zasvätený jednému z najvýznamnejších východných svätcov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Stavbet0.65 km
Massimo Coffee and Restaurant1.00 km
Famb restaurant & Cocktail bar1.16 km
Venti 201.37 km
Sportcentrumsk1.44 km
Stavbet0.65 km
Hotel Ondava****12.19 km
Penzión u Pepina12.46 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček12.57 km
Internát Teslák13.24 km