Humenné skanzen - cerkev Sv. Michala Archaniela z Novej Sedlice

Drevený chrám, Nová Sedlica (Humenné)

Drevený chrám svätého archanjela Michala bol postavený pred vyše 250 rokmi, v roku 1764, v obci Nová Sedlica v okrese Snina. Datovanie možno určiť zo znakov gréckej alfabety, ktoré sú vyryté nad vstupnými dverami kostolíka.

Tento drevený chrám je z architektonického hľadiska zrubovou stavbou na kamennej podmurovke s drevenou šindľovou strechou. Hlavným stavebným materiálom zrubu je jedľové drevo.

Najvýraznejším architektonicky a výtvarne zdobeným prvokom interiéru je barokový ikonostas. Podstatnú časť svätyne chrámu zaberá originálny oltár, ktorý zakrýva baldachýn podopretý štyrmi stĺpmi zdobenými motívmi viniča.

V obci Nová Sedlica bol drevený chrám situovaný na vyvýšenine v blízkosti terajšieho cintorína. Po vybudovaní nového murovaného chrámu bol ale premiestnený do Expozície ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom.

V súčasnosti sa v Chráme svätého archanjela Michala konajú príležitostné obrady niekoľkokrát v roku.

 

Zdroj: www.regionzemplin.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Humenné

Mesto Humenné, často nazývané aj centrom či bránou horného Zemplína, sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska, pri sútoku riek Laborec a Cirocha.

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Bergamo0.23 km
Reštaurácia Slovakia0.26 km
Reštaurácia Modrý Kocúr0.38 km
La Crêperie – „Palacinkáreň u Priateľov“0.50 km
Reštaurácia Dukla0.54 km
Apartmány Bunker Pub0.75 km
Milénium Café & Penzión0.89 km
Hotel Karpatia****1.08 km
Penzión Proxima1.35 km
Penzión ASTON1.65 km