potoky 2

Drevený chrám, Potoky

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy v obci Potoky bol postavený v roku 1773. Kostolík prežil v dobrom stave obe svetové vojny, opravovaný bol až v rokoch 1956 – 1957.

Potocký drevený chrám je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový, s tromi krížmi. Konštrukcia je zrubová, na veži stĺpová. Zaujímavosťou tohto dreveného chrámu je, že má iba dve okná vo svätyni a dve v chrámovej lodi. Charakteristický je nezvyčajne vysokou hlavnou vežou.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Oltár vo svätyni pochádza z 18. storočia. Na ľavej strane svätyne sa nachádza žertvevík na prípravu eucharistických darov so vzácnou ikonou Krista z 18. storočia.

Ikonostas v drevenom chráme v obci Potoky pochádza z polovice 18. storočia. Má päť radov ikon, v hlavnom rade s ikonami sv. Mikuláša z Myry, sv. Bohorodičky Hodegetrie, Krista Učiteľa a Majstra a s ikonou patrocínia sv. mučeníce Paraskevy. Ikonostas je koncipovaný dozelena s jemným náznakom mramorovania. Stĺpiky na ňom sú ozdobené vyrezávanými vyobrazeniami vínnej révy a sú pozlátené.

Severozápadne od chrámu stojí mohutná drevená zvonica na nízkom základe s tromi zvonmi. Na vrchole je osadený jednoramenný kríž.

Drevený chrám svätej Paraskievy v obci Potoky sa spolu s drevenou zvonicou dočkal rekonštruovania v rokoch 2009 a 2010. Ikonostas bol kompletne reštaurovaný v Levočských reštaurátorských ateliéroch v rokoch 2000 až 2007.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Ondava****5.27 km
Penzión u Pepina5.72 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček5.86 km
Reštaurácia Pizza express Svidník6.16 km
Sportcentrumsk6.38 km
Hotel Ondava****5.27 km
Penzión u Pepina5.72 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček5.86 km
Internát Teslák6.62 km
Stavbet6.97 km