Vyhliadková veža, Ľutina

Drevený chrám s vyhliadkovou vežou, Ľutina

Drevený chrám svätej Rodiny s vyhliadkovou vežou v Ľutine sa vyníma na skale nad Bazilikou Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Posvätený bol v roku 2015.

Ide o kópiu zhoreného dreveného chrámu pôvodne zasväteného sv. Kozmovi a sv. Damiánovi, ktorý vyhorel v roku 1908. Základy pôvodného chrámu sa nachádzajú na námestí pred bazilikou, kde kedysi stál.

Veľkým lákadlom novopostaveného dreveného chrámu je jeho veža, ktorá slúži ako vyhliadka. Návštevníci z nej majú možnosť obdivovať krásny panoramatický výhľad na obec Ľutina, Šarišskú vrchovinu i svahy Čergovského pohoria.

V areáli rozhodne nevynechajte miniskanzen drevených chrámov, v ktorom nájdete viac ako 40 miniatúrnych skvostov ľudovej a duchovnej architektúry východného obradu. Okrem toho je samotná obec Ľutina najvýznamnejším pútnickým miestom gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

 

Zdroj: www.bazilikalutina.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Pútnické miesto Ľutina

Ľutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža.

Miniskanzen Ľutina

Miniskanzen drevených chrámov v Ľutine je unikátnym miestom, na ktorom nájdete verné zmenšeniny drevených chrámov východného obradu. Miniskanzen prit...

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Od svojho vzniku v roku 1248 zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol.

Sabinov

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

La Cucaracha4.43 km
Bowling u Piťa5.45 km
Pizzeria Biely Dom6.18 km
Troja6.30 km
Hoský hotel Šport Lysá6.41 km
Penzión - Renesance Restaurant4.01 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany4.67 km
Hotel Mladosť **6.13 km
Troja6.30 km
Hotel Šomka **6.41 km