Drevený chrám Nanebovstúpenia Pána, Šmigovec. Foto: Jano Štovka

Drevený chrám, Šmigovec

Gréckokatolícky drevený chrám Nanebovstúpenia Pána v obci Šmigovec bol postavený na svahu uprostred cintorína v roku 1755. Ide o jeden z najmenších kostolíkov v regióne Snina.

V dôsledku neodborne realizovaných opráv strechy a veže v roku 1936 bol chrám v zlom technickom stave a takmer zanikol. Zachránila ho komplexná obnova začatá v roku 2013, v rámci ktorej došlo k statickému zabezpečeniu a výmene plechovej strechy späť za šindľovú. Ďalšie úpravy sa konali v roku 2016.

Drevený chrám v Šmigovci predstavuje jednoduchú stavbu zrubovej konštrukcie so stĺpikovou vežou, v ktorej boli pôvodne zavesené tri zvony. Kvôli havarijnému stavu objektu boli ale umiestnené do drevenej zvonice pri murovanom chráme.

Zaujímavosťou tohto dreveného chrámu je päťradový ikonostas s neobvyklým počtom 24 ikon prorockého radu, ktorý vznikol zrejme v čase výstavby chrámu. Počas rekonštrukcie v roku 2006 bolo zistené, že existujúce ikony boli v minulosti premaľované, pričom nešlo o ich obnovu, ale o nanesenie svojských kompozícií.

 

Zdroj: www.karpatskecerkvi.org, www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Hrabová Roztoka

Drevený gréckokatolícky chrám v Hrabovej Roztoke bol postavený v polovici 18. stor. Zasvätený bol jednému z najvýznamnejších východných svätcov sv. Bazilovi Veľkému. Stavba je

Snina

Okres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Poloniny11.03 km
Hotel Bystrá Snina13.06 km
Hotel Armales ***15.49 km
Reštaurácia Minos16.10 km
Hotel Kamei ***16.18 km
Penzión Poloniny11.03 km
Ubytovanie v Uliči11.84 km
Hotel Bystrá Snina13.06 km
Autocamping - stanový tábor Snina13.45 km
Penzión Luki13.58 km