rusky potok

Drevený chrám sv. Michala Archanjela, Ruský Potok

Uprostred obce Ruský Potok bol v roku 1740 postavený pôvodne gréckokatolícky drevený chrám zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Od roku 2000 je prevedený na pravoslávnu cirkev.

Zo stavebného hľadiska ide o trojdielny, trojpriestorový, dvojvežový chrám s dvomi krížmi. Postavený je na kamennom základe. Konštrukcia chrámu je klasická zrubová, na veži a predsieni stĺpová.

Telo chrámovej veže je obložené doskami a na streche je špeciálne tvarovaná cibuľa, laterna so strieškou, dve cibuľky nad sebou a trojramenný kríž. V závere strechy nad svätyňou je osadená jednoduchá vežička s cibuľkou a trojramenným krížom.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Drevený chrám sv. Michala Archanjela v Ruskom Potoku má v interiéri ikonostas (NKP) so štvorradovou architektúrou s ikonami rozmiestnenými na štyroch poschodiach. Predpokladá sa, že pochádza z 18. storočia. Priestor na osadenie ikonostasu je užší ako samotný ikonostas, preto sú prvé a posledné dvojice ikon zošikmené.

Veľmi hodnotný je v tomto chráme žertveník s ikonou Snímania Krista pochádzajúci z 18. storočia a liturgické knihy zo 17. storočia.

Drevená zvonica pri chráme nie je pôvodná, ale bola postavená v roku 1956. Sú v nej zavesené tri zvony pochádzajúce zo zvonice vo veži.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

 

POZRI TIEŽ:

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala, Uličské Krivé

Súčasný drevený chrám bol postavený v r.1718 pravdepodobne na mieste pôvodného staršieho chrámu. Jeho patrónom je sv. archanjel Michal. Počas druhej svetovej vojny v r.1944, bol

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela, Topoľa

Gréckokatolícky drevený chrám v Topoli bol postavený okolo r.1700 a zasvätený bol sv. archanjelovi Michalovi. V súčasnosti sú v obci dva chrámy. Drevený chrám a nový murovaný,