Drevený chrám Uličské Krivé. Foto: Jano Štovka

Drevený chrám, Uličské Krivé

Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala v Uličskom Krivom bol postavený v roku 1718 pravdepodobne na mieste pôvodného staršieho chrámu. Počas druhej svetovej vojny, v roku 1944, bol kostolík značne poškodený.

Architektonické riešenie chrámu vyvoláva dojem masívnosti. Ide o zrubovú stavbu, ktorá je postavená na nízkom kamennom základe. Chrám je trojdielny, trojpriestorový, dvojvežový, osadený dvomi jednoduchými kovovými trojramennými krížmi. Vo veži sú zavesené tri zvony, z toho jeden z roku 1811.

Vnútornému zariadeniu dreveného chrámu jednoznačne dominuje bohato vyrezávaný päťradový ikonostas z 18. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Ikonostas bol reštaurovaný v roku 1988 a znova osadený v roku 1991.

Drevený chrám v obci Uličské Krivé má na bočných stenách aj niektoré vzácnejšie ikony, ako napríklad ikony sv. archanjela Michala a Bohorodičky Hodigitrie s klejmou zo 16. a 17. storočia, ktoré tvorili pravdepodobne výzdobu staršieho chrámu. Z tohto obdobia pochádza aj Mandylion na parapete.

Zaujímavosťou tohto dreveného chrámu sú maľované ostenia s ikonami sv. Bazila Veľkého a sv. Jána Zlatoustého.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Miniskanzen Ulič

Jedinečný miniskanzen v Uliči, ktorý vyrástol v parku pri obecnom úrade hneď vedľa hlavnej cesty, skrátka obísť nemôžete. Tvoria ho zmenšené modely starých drev...

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom