Vyšná Polianka kostolík

Drevený chrám, Vyšná Polianka

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy v malebnej obci Vyšná Polianka, severne od mesta Bardejov, postavili v roku 1919. Od roku 1810 stál na jeho mieste pôvodný chrám, ktorý bol ale počas 1. svetovej vojny zničený.

Ak by ste sa snažili tento chrám zazrieť iba počas jazdy z auta, nebolo by to možné, pretože leží na cintoríne za murovaným pravoslávnym chrámom.

Rovnako ako terajší aj pôvodný chrám bol zasvätený sv. Paraskeve. Súčasný chrám má však výrazne jednoduchšiu architektúru a skromnejšie rozmery. Na jeho stavbu bolo použité drevo z pôvodného chrámu. Veža je vsadená do predsiene. Pôvodne sa v nej nachádzali tri zvony, no v súčasnosti sú už iba dva.

Ikonostas bol do tohto dreveného chrámu nainštalovaný iba z účelových dôvodov a nemá veľkú umeleckú hodnotu.

Drevený chrám vo Vyšnej Polianke je jeden z najmladších drevených kostolov na východnom Slovensku a zároveň je národnou kultúrnou pamiatkou. Stále slúži svojmu účelu a pravidelne sa v ňom konajú bohoslužby. 

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk, www.beautifulslovakia.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Prírodné letné kúpalisko Makovica

Vodná plocha prírodného kúpaliska Makovica má rozmery cca 60 × 100 metrov a 4 100 metrov kubických pitnej vody. Bazén má pevné, betónovými kockami vystužené dno a okraje, čo je dobré najmä

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Alnus4.98 km
Cactus Rege Après & Ski Bar5.88 km
Reštaurácia Kryštál 12.66 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA12.70 km
Salaš Lesná13.14 km
Penzión Alnus4.98 km
Cactus Rege Après & Ski Bar5.88 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA12.41 km
Apartmány Afrodita12.67 km
Penzión Zunama12.67 km