Zboj kostolík

Drevený chrám, Zboj (Bardejovské Kúpele)

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša z roku 1775 je považovaný za jeden z najkrajších zrubových drevených chrámov na našom území.

Počas 2. svetovej vojny bola dedinka Zboj, ktorá leží na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom, v centre najväčších bojov a bola veľmi zničená vrátane dreveného chrámu. Hoci ho neskôr opravili, domáci si postavili murovaný chrám a pôvodný drevený chrám bol v roku 1967 prenesený do skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch.

 Drevený chrám z obce Zboj. Foto: Slavomír Iliaš, fotosúťaž Choď a foť 2015
Drevený chrám z obce Zboj....

Stavba dreveného chrámu z obce Zboj je trojdielna, trojpriestorová, s tromi vežami a tromi krížmi. Vstup do chrámu je zo západnej strany.

Čo sa skutočne oplatí vidieť, je originálny štvorradový barokový ikonostas oddeľujúci loď chrámu od svätyne. Je to jeden z najkrajších a najzachovalejších ikonostasov z 18. storočia.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Slavomír Iliaš, fotosúťaž Choď a foť 2015

 

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Drevený chrám, Mikulášová (Bardejovské Kúpele)

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky pochádza z roku 1730. Pôvodne bol postavený v obci Mikulášová, no v roku 1931 ho premiestnili do skanzenu – Múzea ľudovej

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Kryštál 0.52 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA0.96 km
Salaš Lesná2.24 km
Steakhouse Záhrada2.76 km
Motorest Mark2.96 km
Penzión Zunama0.11 km
Apart Club Zora0.26 km
Apartmány Afrodita0.54 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA0.82 km
Motorest Mark2.96 km