1.a Hervartov - interier,  Foto: Jano Štovka, Zdroj KOCR Severovýchod Slovenska

Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)

Rímskokatolícky drevený kostol sv. Františka z Assisi, zhotovený z červeného smreka, bol koncom 15. storočia postavený v gotickom štýle. Osadený je na malej vyvýšenine v strede obce Hervartov v bardejovskom okrese. Od roku 2008 je zaradený v zozname pamiatok UNESCO. 

Ide o najstarší a jeden z najzachovalejších drevených kostolov na Slovensku. Kostolík je ohradený kamenným múrikom s pilastrami, ktorý v návštevníkoch budí dojem malej pevnosti. Sakrálna stavba sa skladá z polygonálnej svätyne, lode, sakristie a podvežia, ktorého úpravou vznikol babinec. Súčasťou kostola je aj veža – zvonica.

Kým exteriér najstaršieho dreveného chrámu na slovenskej strane Karpát ostal nezmenený, interiér prešiel viacerými úpravami, ktoré mala na svedomí reformácia, rekatolizácia i barokový sloh. Plošné kompozície geometrických tvarov aj scény zo života svätých alebo mravoučné scény tvoria bohatú výzdobu vnútorných stien hervartovského kostolíka.

 Hervartov. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Hervartov. Foto: Jano Štovka...

V 70. rokoch 20. storočia boli po reštaurovaní obnovené pôvodné nástenné maľby z roku 1655 a 1805, dodnes patriace spolu s gotickými tabuľovými obrazmi k najcennejším častiam chrámového interiéru.

Kostolu dominuje oltár sv. Kataríny, Panny Márie a sv. Barbory, ktorý bol zrekonštruovaný v druhej polovici 90. rokov. Medzi ďalšie pamiatky patrí neskorogotický obraz sv. Františka z Assisi, sv. Krištofa a sv. Kataríny Sienskej.

Od roku 1968 je drevený kostol v Hervartove národnou kultúrnou pamiatkou. Spolu s ďalšími drevenými kostolíkmi Karpatského oblúka bol v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Pri kostolíku vzniklo Centrum služieb cestovného ruchu, v ktorom sa nachádza informačné stredisko.

Návštevu si dohodnite vopred na t.č. +421 918 678 260. 

Titulná foto: Jano Štovka, KOCR SVS

 

POZRI TIEŽ:

Čo nevynechať pri návšteve Bardejova

Pýchou nielen Šariša, ale aj celého Slovenska je starobylý BARDEJOV, ktorý patrí bezpochyby medzi najkrajšie slovenské mestá.

Bardejovské Kúpele

Najväčším bohatstvom Bardejovských kúpeľov sú prírodné liečivé minerálne vody, ktoré svojím zložením patria medzi najvýznamnejšie v Európe. Bardejovská minerálna voda

Drevený chrám, Krivé

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša v obci Krivé upúta svojou krásou každého návštevníka. Zrubový chrám pochádzajúci z roku 1826 stojí na mieste staršej stavby z roku 1718,

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Jose1.56 km
Hotel Bellevue*** Bardejov4.06 km
Reštaurácia Arkáda6.29 km
Daniel Restaurant6.52 km
FAYNE Bistro6.54 km
Hotel Bellevue*** Bardejov4.06 km
Penzión Magura6.97 km
Hotel Šariš***7.07 km
Hotel Artin***7.38 km
Penzión Le Monde7.41 km