Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, Hraničné. Foto KOCR SVS

Drevený kostol, Hraničné

Malebná obec Hraničné sa pýši klenotom medzi slovenskými sakrálnymi stavbami, Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V súčasnom geografickom postavení predstavuje najzápadnejšiu stavbu v súbore drevených kostolíkov Slovenska.

Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Hraničnom postavili v roku 1785 spoločne grécki a rímski katolíci a ešte i dnes slúži obom konfesiám. Ako vzácna kultúrna pamiatka je sprístupnený širokej verejnosti, no jeho návštevu si je potrebné vopred telefonicky dohodnúť.

Tento drevený kostolík postihli mnohé pohromy, a to najmä počas druhej svetovej vojny. Pri jeho obnove bol kompletne rozobratý, posunutý a nanovo postavený. Súčasne ho otočili o 90 stupňov do predpísanej východno-západnej orientácie a zo severnej strany pristavali sakristiu.

 Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, Hraničné. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska
Kostol Nepoškvrneného poča...

Táto trojdielna zrubová stavba zmiešaného typu zaujme nielen prekrásnym zovňajškom, ale i vzácnym vnútorným vybavením, ktoré je neraz staršie ako samotný kostol. Pochádza zo zvyškov starých renesančných a barokových oltárov prenesených z Kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, ktorý bol v polovici 18. storočia opravovaný a vybavený novou výzdobou.

Najvzácnejším prvkom dreveného kostolíka v Hraničnom je hlavný oltár, ktorý pochádza z roku 1670, ako polychromovaná drevorezba. Nachádza sa tu aj starší organ. K vnútornému vybaveniu patrí takisto staršia kazateľnica z poslednej tretiny 17. storočia, vyrezávané lavice, zástavy, pôvodné medené sväteničky a menšie obrazy.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Litmanová - Hora Zvir

Zamagurie- krásna nedotknutá príroda, oázy ticha, miesto, kde dediny dýchajú pokojom- tak, ako aj Litmanová, dedinka, ktorá žije svoj každodenný kolob...

Kostol sv. Michala archanjela, Sulín

Kostol sv. Michala archanjela (gréckokatolícky) je neoklasicistický, postavený roku 1879. Je jednoloďový, s rovným uzáverom presbytéria a s rovným stropom. Pred svätyňou sú po

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery6.51 km
Salaš u Franka7.28 km
Hotel Familia7.76 km
Penzión Gurmen7.84 km
Nestville Taberna9.27 km
Penzión Litmanová5.31 km
Hotel Familia7.76 km
Penzión Gurmen7.84 km
Nestville apartments9.28 km
Hotel Sorea Ľubovňa13.57 km