stary smokovec kostolik

Drevený kostol Nepoškvrneného počatia, Starý Smokovec

Nielen krajný východ Slovenska sa môže pýšiť drevenými kostolmi. Niekoľko sa ich nachádza i v ďalších častiach našej krajiny. Najznámejším z týchto kostolov je Kostol Nepoškvrneného počatia.  Kostol sa nachádza v centre Starého Smokovca, iba kúsok od dolnej stanice pozemnej lanovky na hrebienok.

Foto Jano Štovka MQEP
Foto Jano Štovka MQEP

Kostol je naozajstným stavebným skvostom. Postavili ho v roku 1888 vo vysokohorskom alpskom štýle. Konštrukcia tohto kostola je drevená, no jeho steny sú vyplnené murivom. Stavba, ktorá zaujme bohato vyrezávanými a zdobenými štítmi, dokonale ladí s okolitým prostredím a považuje sa za jednu z vôbec najkrajších kultúrnych pamiatok vo Vysokých Tatrách.

Pozri tiež:

Drevený Kostol sv. Anny, Tatranská Javorina

Netypický drevený kostolík dal v rokoch 1902 – 1903 postaviť knieža Kristián Kraft Hohenlohe, bohatý nemecký šľachtic. Umiestnenie kostola vytvára nádhernú scenériu s Vysokými Tatrami v pozadí.

Lovecký zámoček Hohenlohe, Tatranská Javorina

Drevený zámoček z konca 19. storočia bol sídlom správy rozsiahlych majetkov kniežaťa Hohenlohe. Neskôr slúžil na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov, verejnosti ho sprístupnil prezident A. Kiska.

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)

Kostol bol postavený v r. 1717 bez použitia kovových klincov. Na stavbe pracovali švédski námorníci, vďaka čomu strop pripomína obrátenú provu lode a okrúhle okná sú podobné lodným oknám. Do kostola sa vojde až 1540 ľudí!

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Hubert **** Vital Resort4.94 km
Hotel Kontakt5.72 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras11.63 km
Ranč Čajka15.24 km
Kúpele Nový Smokovec - Hotel Branisko0.90 km
Hotel Atrium0.90 km
Horský hotel Sliezsky dom pod Gerlachom3.27 km
Grandhotel Praha4.48 km
Hotel Hubert **** Vital Resort4.94 km