Poloniny Ďurkovec,  Nórbert Lyocsa, Poloniny - Bukovské vrchy

Ďurkovec

Na pozorovanie hviezd nemusíte ísť do planetária. Niekedy stačí jasná obloha a ideálne miesto. Dve také sa nachádzajú v lokalite Polonín, len hodinu pešej chôdze od obce Runina.

Sedlo pod Ďurkovcom a vrch Ďurkovec (1 188,7 m n. m.) sú odlesnenými vrcholmi v Národnom parku Poloniny. Turistom sú ľahko dostupné a ich rovný povrch s vyšliapanými plošinkami umožňuje usadenie trojnožky alebo dobsonovej montáže.

K nočnému pobytu v Poloninách je potrebné povolenie od správy Národného parku, o ktoré môžu záujemcovia požiadať odvolaním sa na Vihorlatskú hvezdáreň v Humennom a projekt Karpatské nebo.

 Runina – Park tmavej oblohy. Foto: Jozef Fekete, fotosúťaž Choď a foť
Runina – Park tmavej oblohy...

Návštevníci a milovníci nočnej oblohy môžu využiť služby v jednej z najizolovanejších obcí Runina, kde sú k dispozícii potraviny, krčma i chata Runina, ktorá je taktiež ideálnym miestom na pozorovanie hviezd.

Prístup:

Najľahší výstup zo slovenskej strany je z obce Runina po zelenej a následne červenej turistickej značke. 

Cez vrch Ďurkovec vedie červená turistická značka vedúca po hlavnom karpatskom hrebeni cez najvýchodnejší bod Slovenskej republiky – trojhraničie (1 207,7 m n. m.) na vrchu Kremenec a ďalej po slovensko-poľskej hranici cez viacero vrchov s vyhliadkami:

Kamenná lúka (1 200,9 m n. m.), Jarabá skala (1 199,0 m n. m.), Ruské sedlo (801,0 m n. m.), najvyšší vrch Laboreckej vrchoviny Vysoký grúň (904,9 m n. m.), Laborecký priesmyk až k Duklianskemu priesmyku.

 

Titulná foto: Nórbert Lyocsa

 

POZRI TIEŽ:

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Medová baba (Poloniny)

V Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba. Ide o

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Kremenec8.82 km
Penzión Poloniny15.06 km
Hotel Bystrá Snina22.26 km
Reštaurácia Rozkvet22.93 km
Reštaurácia Minos23.39 km
Ubytovanie v obci Runina2.99 km
Hostinec Beskyd8.60 km
Penzión Kremenec8.82 km
Ubytovanie v Uliči14.37 km
Penzión Poloniny15.06 km