Drevený artikulárny kostol v Kežmarku_Foto: Jano Štovka (c)

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)

Kostolík sa nachádza hneď vedľa Nového evanjelického kostola, ktorý pripomína mešitu. Podobnú kombináciu takýchto architektonických štýlov nenájdete pravdepodobne nikde na svete.

Kostol pochádza z čias náboženskej neslobody protestantov, ktorí si smeli stavať kostoly na základe 26. artikulu (článku) Šopronského snemu z roku 1681 mimo mestských hradieb na presne určenom mieste a výlučne na náklady cirkvi. Najlacnejším stavebným materiálom bolo drevo, a preto päť posledných originálnych kostolov, ktoré sa dodnes zachovali na území Slovenska, bolo postavených z dreva. Prvá stavba dreveného kostola stála už roku 1687. V roku 1717 bol kostol za neuveriteľné tri mesiace postavený do dnešnej podoby. Prototypom kostola sa stal zrubový kostol s pôdorysom rovnoramenného gréckeho kríža v Amsterdame na Noorder Kerku.

Foto Jano Štovka, MQEP
Foto Jano Štovka, MQEP

Typ tohto kostola sa rozšíril do Nemecka a severských štátov a cez Sliezsko sa dostal do Uhorska. Finančne na stavbu kežmarského kostola, ktorý je zasvätený sv. Trojici, prispeli protestanti z celej severnej Európy, ba švédsky a dánsky kráľ nariadili pre tento účel urobiť vo svojej krajine zbierky. Traduje sa, že pri stavaní pomáhali švédski námorníci a zanechali po sebe pamiatku – vrch interiéru pripomína obrátenú provu lode a okná sú okrúhleho tvaru – ako na lodiach.

Kežmarok. Drevený evanjelický artikulárny kostol. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS

V skutočnosti sa na stavbe kostola podieľali aj obyvatelia iných miest. Staviteľom bol Juraj Müttermann z Popradu, ako maliar sa uvádza Levočan Gottlieb Kramer, organ zostrojil Vavrinec Čajkovský z Levoče a dokompletizoval ho Martin Korabinský zo Spišskej Novej Vsi. Všetky drevorezbárske práce robil Kežmarčan Ján Lerch. Kostol je stavaný v slohu ľudového baroka. Mohutná maľovaná klenba sa opiera o štyri točité stĺpy a obvodové múry. Na prízemí a šiestich chóroch je miesto pre vyše 1500 ľudí. Po generálnej oprave v roku 1991–96 sa stal kostol opäť bohoslužobným stánkom kežmarskej ev.a.v. cirkvi. 

Drevený evanjelický artikulárny kostol bol zapísaný v zozname UNESCO v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka v roku 2008.

ZDROJ: Ecav.sk, Wikipedia, www.tatryspispieniny.sk

 

Pozri tiež:

Kežmarský hrad

Mestský hrad s početnými expozíciami, známy aj ako východisko prvého turistického výletu do Vysokých Tatier. Súčasťou je expozícia historických vozidiel, hasičskej techniky i historická lekáreň.

Evanjelické lýceum a knižnica v Kežmarku

V lýceu v 16. – 20. stor. študovali mnohé osobnosti slovenského národa. Súčasťou budovy je najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe, tvorí ju 150 000 zväzkov kníh vrátane vzácnych originálov diel a rukopisov.

Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej

Múzeum je rodným domom vynálezcu J. M. Petzvala, ktorý sa považuje za zakladateľa modernej optiky a priekopníka v oblasti fotografovania.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ranč Čajka0.69 km
Hotel Kontakt11.05 km
Hotel Hubert **** Vital Resort16.59 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy21.37 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras26.51 km
Hotel Kontakt11.05 km
CROCUS Kežmarské Žľaby11.58 km
Grandhotel Praha11.85 km
Kúpele Nový Smokovec - Hotel Branisko15.72 km
Hotel Atrium15.72 km