116793

Fontána Andy Warhola

Okresné mesto Medzilaborce v súčasnosti turisticky profituje najmä vďaka tomu, že z neďalekej obce Miková pochádzali rodičia svetového predstaviteľa pop-artu Andyho Warhola.

V roku 1991 otvorili v Medzilaborciach jedinečné múzeum venované životu a dielu tohto svetovo uznávaného avantgardného umelca. V novembri 2002 bola pred budovou múzea osadená fontána s plastikou Andy Warhola, ktorej autorom je akademický sochár profesor Juraj Bartusz.

Medzilaborecká plastika z liateho bronzu znázorňuje Andy Warhola s dáždnikom v jeho typickej póze. Postava merajúca 230 cm je mierne uvoľnená a súčasne trochu napätá. Umelec sa skrýva za sklom okuliarov a pod imaginárnou ochranou dáždnika.

 

Zdroj: Vydavateľstvo Dajama

 

POZRI TIEŽ:

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Miniskanzen rusínskej dediny Medzilaborce

Pôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec.

Monastyr Krásny Brod

Jeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”, bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Andy0.22 km
Eurohotel Laborec0.33 km
Reštaurácia Buena0.43 km
Pizzeria Garfield0.51 km
Penzión Ľudmila5.66 km
Penzión Andy0.22 km
Eurohotel Laborec0.33 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ0.51 km
Penzión Ľudmila5.66 km
Penzión Alexander6.54 km